Slovensko má v rámci EÚ siedme najlacnejšie potraviny
- 12:00 30.06.2013
- BRATISLAVA
Priemerná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín a nealkoholických nápojov vyše 200 eur, čo predstavuje až štvrtinu z jej celkových spotrebných výdavkov.
Odpoveď na to, aké drahé potraviny na Slovensku máme, priniesol len pred niekoľkými dňami Štatistický úrad EÚ (Eurostat).
Slovensko má v rámci EÚ siedme najlacnejšie potraviny a nealkoholické nápoje.
Hoci táto informácia znie na prvý pohľad pre slovenského spotrebiteľa priaznivo, má svoje „ale“. Lacnejšie potraviny ako my majú totiž všetky tri susedné krajiny V4.
Nákup potravín v Poľsku je v priemere lacnejší o – 30 %, v Maďarsku o – 7 % a v Česku o – 3 %. To býva lákadlom, hoci pre našu ekonomiku škodlivým, pre Slovákov žijúcich v prihraničných oblastiach. Menej platia za ten istý nákup potravín v rámci EÚ už iba v Rumunsku, Bulharsku a Litve.
Najviac za potraviny zaplatia severania
Naopak, najviac za nákup potravín platia severania. Dáni v priemere o 64 % viac ako my, Švédi o 43 % a Fíni o 37 %. Rakúske ceny potravín a nealkoholických nápojov sú vyššie oproti našim o 38 %.
Iná ponuka značiek ako u nás ale robí rakúske potraviny atraktívnymi, aj napriek vyšším cenám, najmä pre časť obyvateľov Bratislavy a okolia. O vyše tretinu sú potraviny drahšie ešte v prípade Írska a Luxemburska.
Blíži sa obdobie dovoleniek. Hoci mnoho pobytov je dnes už „all inclusive“, aspoň nejaký nákup potravín sa pritrafí na dovolenke asi každému z nás.
Z obľúbených dovolenkových destinácií vyjde slovenských dovolenkárov najdrahšie nákup potravín v Taliansku (o 28 % viac ako u nás), vo Francúzsku (o 25 %) či v Grécku (o 20 %).
Naopak, najlacnejšie a to o – 22 % nakúpime potraviny v už spomínanom Bulharsku. Od 1. júla sa členom EÚ stáva aj Chorvátsko – najobľúbenejšia dovolenková destinácia Slovákov. Za potravinový nákup v tejto krajine zaplatíme približne o 6 % viac ako u nás.
Ceny potravín rastú aj tento rok
Hoci sú u nás ceny potravín nižšie ako vo väčšine krajín únie, rozdiely medzi platmi Slovákov a väčšiny Európanov sú ešte viditeľnejšie. Len pre porovnanie, severania síce nakupujú o 37 % až 64 % drahšie potraviny ako my, no na výplatných páskach vidia sumy v priemere asi štvornásobne vyššie.
Slováci sa zároveň pasujú s piatym najväčším podielom nezamestnaných, nakoľko bez práce je u nás každý siedmy ekonomicky aktívny Slovák.
Na vývoj cien potravín vplýva v každej ekonomike niekoľko faktorov – od spotrebiteľského dopytu cez daňové zaťaženie až po náklady spojené s ich výrobou či prepravou do obchodov. Pri neeurových krajinách svoju rolu
zohráva aj vývoj kurzu meny danej krajiny voči euru.
Ceny potravín na Slovensku rastú aj v tomto roku. Najrýchlejšie medziročné tempo rastu máme už ale zrejme za sebou, nakoľko v úvode roka sme boli svedkami takmer 6 % - ného rastu cien potravín, po ktorom ale nasledovalo spomalenie rastu smerom k 4 % a obdobnú úroveň očakávame aj po zvyšok roka.
Na druhej strane, prognózovať vývoj cien potravín je mimoriadne náročné, nakoľko ich vývoj závisí od počasia, následne od úrody a vývoja cien poľnohospodárskych komodít ale aj ropy na svetových trhoch.
O koľko sú drahšie / lacnejšie potraviny a nealkoholické nápoje v krajinách v porovnaní so SR
1. Dánsko64%2. Švédsko43%3. Rakúsko38%4. Fínsko37%5. Írsko36%6. Luxembursko33%7. Taliansko28%8. Belgicko26%9. Francúzsko25%10. Cyprus25%11. Nemecko22%12: Grécko20%13. Veľká Británia20%14. Malta13%15. Slovinsko11%16. Holandsko10%17. Španielsko7%18. Chorvátsko6%19. Portugalsko2%20. Estónsko0%21. Lotyšsko0%22. Česko-3%23. Maďarsko-7%24. Litva-11%25. Bulharsko-22%26. Rumunsko-23%27. Poľsko-30%
Zdroj: Prepočet Poštovej banky podľa údajov Eurostatu za rok 2012
Majerský: Premiér svojou návštevou Moskvy ohrozuje ukotvenie SR v EÚ a NATO
Predseda vlády SR Robert Fico svojimi skutkami a aktuálnou návštevou Ruska ohrozuje ľudí na Slovensku, naše ukotvenie v Európskej únii a NATO.
Andrej Danko kritizuje reakciu prezidenta na premiérovu cestu v Moskve
Líder koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko kritizuje vyjadrenia prezidenta SR Petra Pellegriniho voči premiérovi Robertovi Ficovi.
Analytik: Ruský plyn zažíva "comeback" v Česku, jeho dovoz vzrástol o 530 %
Dovoz ruského zemného plynu do Česka vzrástol medziročne o približne 530 %, a to aj napriek tomu, že minulý rok česká vláda deklarovala, že na území Česka sa ruský plyn nenachádza.
Hlas-SD zatiaľ nechce komentovať Ficovu cestu do Moskvy, čaká výsledky rokovaní
Strana Hlas-SD nebude predčasne komentovať pracovnú cestu premiéra Roberta Fica do ruskej Moskvy.
NBS: Miera nezamestnanosti dosiahla historicky najnižšiu úroveň
Mierny pokles v počte nezamestnaných osôb v novembri spôsobil, že miera nezamestnanosti po niekoľkých mesiacoch spadla pod šesť percent.