• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 28.2.2025Meniny má Zlatica
Bratislava

OPEC môže v novembri rozhodnúť o výraznejšom znížení ťažby

  • 13:46 06.10.2016
  • Alžír
OPEC môže v novembri rozhodnúť o výraznejšom znížení ťažby

OPEC je už jednotný a hovorí jedným hlasom, vďaka čomu je všetko jednoduchšie. Takže, ak sa ukáže, že je potrebné znížiť ťažbu ešte o 1 %, tak ju zníži.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) môže na novembrovom zasadaní vo Viedni nakoniec rozhodnúť o ešte väčšom znížení produkcie, ako sa predbežne dohodli v septembri v Alžírsku. Uviedol to dnes alžírsky minister energetiky Noureddine Bouterfa pre domácu televíznu stanicu Ennahar TV. Informovala o tom agentúra Reuters.

Podľa jeho slov, ak členovia ropného kartelu dospejú k záveru, že zníženie ťažby o 700.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne, na ktorom sa predbežne dohodli minulý mesiac na Medzinárodnom energetickom fóre v Alžírsku, nestačí, môžu v novembri nakoniec schváliť redukciu svojej produkcie o ďalšie percento.

Dodal, že OPEC je už jednotný a hovorí jedným hlasom, vďaka čomu je všetko jednoduchšie. Takže, ak sa ukáže, že je potrebné znížiť ťažbu ešte o 1 %, tak ju zníži.

Agentúra Bloomberg s odvolaním sa na venezuelského ministra ropného priemyslu Eulogia Del Pina dnes zase informovala, že členovia OPEC sa na budúci týždeň stretnú v Istanbule s predstaviteľmi Ruska, aby rokovali o účasti Moskvy na redukcii ťažby s cieľom podporiť rast cien ropy.

Členovia OPEC sa v Alžírsku predbežne dohodli, že znížia svoju produkciu zo súčasných približne 33,2 milióna barelov na 32,5-33 milióna barelov denne. O konkrétnych číslach však rozhodnú až na novembrovom zasadnutí OPEC vo Viedni.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlina: Pri obchodnej dohode s krajinami Južnej Ameriky treba byť opatrný

Hlina: Pri obchodnej dohode s krajinami Južnej Ameriky treba byť opatrný

VČERA - 17:33Ekonomické

Skonštatoval to v súvislosti s protestom poľnohospodárov a potravinárov, ktorý sa uskutočnil na hraničnom priechode Holíč - Hodonín proti dohode Mercosur a dovozu potravín z tretích krajín.

ZSSK od 2. marca mení grafikon, cestujúcich čakajú okrem pozitív aj obmedzenia

ZSSK od 2. marca mení grafikon, cestujúcich čakajú okrem pozitív aj obmedzenia

VČERA - 17:25Ekonomické

Železničná spoločnosť Slovensko upravuje od nedele cestovný poriadok.

Trumpove clá na európske produkty by výrazne zasiahli aj Slovensko

Trumpove clá na európske produkty by výrazne zasiahli aj Slovensko

VČERA - 17:03Ekonomické

Zavedenie 25-percentných ciel na európske výrobky by výrazne zasiahli aj Slovensko, a to najmä v automobilovom priemysle.

Trump sa podľa talianskeho zväzu Confindustria snaží o deindustrializáciu Európy

Trump sa podľa talianskeho zväzu Confindustria snaží o deindustrializáciu Európy

VČERA - 14:40Ekonomické

Zavedenie ciel, ktorými hrozí americký prezident Donald Trump, by vážne zasiahlo spoločnosti a pracovnú silu v Európskej únii, vyhlásil vo štvrtok prezident zväzu talianskeho priemyslu Confindustria Emanuele Orsini.

Slovensko by mohlo od ruského Gazpromu vysúdiť milióny eur za porušenie zmluvy, navrhuje SaS

Slovensko by mohlo od ruského Gazpromu vysúdiť milióny eur za porušenie zmluvy, navrhuje SaS

VČERA - 14:13Ekonomické

Slovensko by mohlo od ruského Gazpromu vysúdiť milióny eur podobne ako Česko, Rakúsko či Nemecko.