• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 28.2.2025Meniny má Zlatica
Bratislava

Letisko Košice zaznamenalo za tento rok nárast cestujúcich

  • 15:32 06.10.2016
  • Košice
Letisko Košice zaznamenalo za tento rok nárast cestujúcich

Za obdobie január až september 2016 sme na letisku Košice privítali 346.364 cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 5,5 %.

Letisko Košice eviduje za prvých deväť mesiacov tohto roka nárast vybavených cestujúcich. TASR o tom dnes informoval hovorca letiska Juraj Toth.

"Za obdobie január až september 2016 sme na letisku Košice privítali 346.364 cestujúcich, čo predstavuje medziročný nárast o 5,5 %. Počet leteckých pohybov, teda vzletov a pristátí vzrástol o 14 % na 7375. Súčet maximálnych vzletových hmotností (MTOW) vybavených lietadiel vzrástol medziročne o 19 % na 120.619 ton," informoval Toth.

Za tento nárast vďačia podľa jeho slov partnerským aerolíniám lietajúcim z a do Košíc na pravidelných linkách. "Najmä poľským aerolíniám LOT a Turkish Airlines, ktoré spustili svoje linky z Varšavy, resp. Istanbulu v tomto roku, ale aj našim dlhodobým partnerom Českým aerolíniám, Austrian Airlines a Wizz Air," zhodnotil hovorca letiska.

Počas letnej sezóny 2016 bolo na letisku Košice vybavených 84.927 charterových cestujúcich na 311 charterových letoch do a z 13 destinácií v 9 krajinách.

V porovnaní s letnou sezónou 2015 ide podľa Totha o pokles o 27.779 cestujúcich, čo predstavuje 25 %.

"Najžiadanejšou destináciou bol Burgas s takmer 29.000 cestujúcimi, nasledovaný Antalyou so 16.000 cestujúcimi a gréckym Rodosom s vyše 10.000 cestujúcimi. Počas mnohých rokov bola turecká Antalya pre dovolenkárov z východného Slovenska najvyhľadávanejšou letnou destináciou. V minuloročnej letnej sezóne bolo na letoch z Košíc do Antalye a späť prepravených vyše 48.000 cestujúcich. Počas tejto sezóny ich počet klesol o 65 %, teda o takmer 32.000 cestujúcich," skonštatoval Toth.

Ako informoval, z Košíc sa lietalo do Turecka, Bulharska, Talianska, severného Cypru, Španielska, Grécka, Tuniska, Chorvátska a Albánska.

"Vďaka novým linkám do Varšavy a Istanbulu, ako aj výrazným nárastom na linkách do Viedne, Prahy, Bratislavy, Kyjeva, Londýna, Sheffieldu a Bristolu sa počet cestujúcich v pravidelnej preprave za prvých deväť mesiacov tohto roka zvýšil o 22 %. Prepad atraktivity Turecka u dovolenkárov bol značný, avšak náš prieskum ukázal, že cestujúci, ktorí do Antalye odleteli aj tento rok, boli veľmi spokojní a dovolenku si užili rovnako ako po minulé roky," vysvetlil výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva letiska Košice, Michael Tmej.

Podľa neho cestovné kancelárie svojim klientom neponúkli adekvátnu alternatívu, a tak sa množstvo ľudí rozhodlo zostať doma, alebo dopraviť sa do svojej dovolenkovej destinácie autom. "Veríme, že v budúcom roku cestovné kancelárie rozšíria a zatraktívnia svoju ponuku," dodal Tmej.

V tomto roku zavedené letecké spojenia do Varšavy a do Istanbulu budú podľa hovorcu prevádzkované aj počas zimného letového poriadku bez zmeny. LOT budú cez Varšavu naďalej lietať šesťkrát týždenne do Európy a do sveta a Turkish Airlines budú východné Slovensko naďalej spájať cez Istanbul trikrát týždenne s takmer 300 destináciami po celom svete.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlina: Pri obchodnej dohode s krajinami Južnej Ameriky treba byť opatrný

Hlina: Pri obchodnej dohode s krajinami Južnej Ameriky treba byť opatrný

VČERA - 17:33Ekonomické

Skonštatoval to v súvislosti s protestom poľnohospodárov a potravinárov, ktorý sa uskutočnil na hraničnom priechode Holíč - Hodonín proti dohode Mercosur a dovozu potravín z tretích krajín.

ZSSK od 2. marca mení grafikon, cestujúcich čakajú okrem pozitív aj obmedzenia

ZSSK od 2. marca mení grafikon, cestujúcich čakajú okrem pozitív aj obmedzenia

VČERA - 17:25Ekonomické

Železničná spoločnosť Slovensko upravuje od nedele cestovný poriadok.

Trumpove clá na európske produkty by výrazne zasiahli aj Slovensko

Trumpove clá na európske produkty by výrazne zasiahli aj Slovensko

VČERA - 17:03Ekonomické

Zavedenie 25-percentných ciel na európske výrobky by výrazne zasiahli aj Slovensko, a to najmä v automobilovom priemysle.

Trump sa podľa talianskeho zväzu Confindustria snaží o deindustrializáciu Európy

Trump sa podľa talianskeho zväzu Confindustria snaží o deindustrializáciu Európy

VČERA - 14:40Ekonomické

Zavedenie ciel, ktorými hrozí americký prezident Donald Trump, by vážne zasiahlo spoločnosti a pracovnú silu v Európskej únii, vyhlásil vo štvrtok prezident zväzu talianskeho priemyslu Confindustria Emanuele Orsini.

Slovensko by mohlo od ruského Gazpromu vysúdiť milióny eur za porušenie zmluvy, navrhuje SaS

Slovensko by mohlo od ruského Gazpromu vysúdiť milióny eur za porušenie zmluvy, navrhuje SaS

VČERA - 14:13Ekonomické

Slovensko by mohlo od ruského Gazpromu vysúdiť milióny eur podobne ako Česko, Rakúsko či Nemecko.