• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 27.4.2025Meniny má Jaroslav
14°Bratislava

Filipínsky prezident obmedzil vojenskú spoluprácu s USA

  • 9:28 07.10.2016
  • Manila
Filipínsky prezident obmedzil vojenskú spoluprácu s USA

Oznámil to dnes filipínsky minister obrany Delfin Lorenzana, ktorého citovala agentúra AP. O príslušnom rozhodnutí filipínskeho prezidenta už bola informovaná americká armáda.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte pozastavil plány na spoločné hliadky a námorné cvičenia s americkým vojenským námorníctvom v spornej oblasti Juhočínskeho mora. Oznámil to dnes filipínsky minister obrany Delfin Lorenzana, ktorého citovala agentúra AP.

O príslušnom rozhodnutí filipínskeho prezidenta už bola informovaná americká armáda.

Manila okrem toho požiada, aby z Filipín odišlo 107 amerických vojakov, ktorí zaisťujú prevádzku bezpilotných lietadiel využívaných na sledovanie islamistických militantov na juhu Filipín. Malo by sa tak stať už v blízkej budúcnosti, keď bude filipínska armáda schopná získavať príslušné spravodajské informácie vo vlastnej réžii.

Prezident Duterte chce tiež ukončiť doterajšiu prax, keď sa každoročne konalo 28 americko-filipínskych vojenských cvičení. V súčasnosti prebiehajúce spoločné manévre by mali byť poslednými počas Duterteho aktuálneho šesťročného funkčného obdobia.

Manila bola dlhodobo tradičným regionálnym spojencom Washingtonu. Rodrigo Duterte, ktorý sa ujal funkcie 30. júna tohto roku, má - ako vyhlasuje - ambíciu znížiť závislosť svojej krajiny od Spojených štátov.

Duterteho niektorí pozorovatelia pre jeho ostrú rétoriku a odklon od politických tradícií prirovnávajú k americkému prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hrob pápeža Františka sprístupnili pre verejnosť, úctu vzdávajú stovky veriacich

Hrob pápeža Františka sprístupnili pre verejnosť, úctu vzdávajú stovky veriacich

DNES - 9:47Zahraničné

Brány Baziliky Panny Márie Väčšej v Ríme sa v nedeľu ráno otvorili pre veriacich, ktorý chcú deň po pohrebe vzdať úctu pri hrobe pápeža Františka.

Irán: Počet obetí výbuchu v prístavnom meste narástol na 25

Irán: Počet obetí výbuchu v prístavnom meste narástol na 25

DNES - 9:07Zahraničné

Počet potvrdených obetí sobotňajšieho mohutného výbuchu v prístave pri iránskom meste Badnar Abbás sa zvýšil na 25.

Vodič autom narazil vo Vancouveri do davu ľudí, hlásia niekoľko obetí

Vodič autom narazil vo Vancouveri do davu ľudí, hlásia niekoľko obetí

DNES - 7:49Zahraničné

Viacero ľudí zahynulo v kanadskom meste Vancouver po tom, čo vodič auta vrazil do davu ľudí na pouličnom festivale.

Výbuch v iránskom prístave má 14 obetí, zranených je najmenej 750

Výbuch v iránskom prístave má 14 obetí, zranených je najmenej 750

DNES - 5:59Zahraničné

Počet obetí sobotňajšieho mohutného výbuchu v prístave pri iránskom meste Bandar Abbás sa zvýšil na 14.

Trump požaduje bezplatné využívanie Panamského prieplavu pre americké lode

Trump požaduje bezplatné využívanie Panamského prieplavu pre americké lode

DNES - 5:46Zahraničné

Americký prezident vyzval na bezplatné využívanie Panamského a Suezského prieplavu pre americké obchodné a vojenské lode.