• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 23.2.2025Meniny má Roman(a)
Bratislava

Návštevníci Vihorlatu si môžu oddýchnuť pri obnovených studničkách

  • 16:49 07.10.2016
  • Michalovce
Návštevníci Vihorlatu si môžu oddýchnuť pri obnovených studničkách

Územie CHKO Vihorlat má v súčasnosti výmeru 17.485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch.

Občianske združenie (OZ) Telekia v spolupráci so správou Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat každý rok pravidelne čistí na trasách turistických a náučných chodníkov studničky nachádzajúce sa vo Vihorlatských vrchoch, ktoré sú bohatým zdrojom vodných prameňov. TASR o tom informovala Zuzana Argalášová z OZ Telekia.

"Vďaka podpore z programu Zelené oázy sme sa v tomto roku rozhodli obnoviť štyri vihorlatské studničky a vytvoriť pri nich oddychové miesta pre turistov," vysvetlila. Vodné zdroje podľa jej slov vyčistili, na dvoch studničkách vybudovali nové kamenné základy. Osadili tiež nové premostenia a lavičky. "Pri prameni Karol a studničke Anke pri murovanom moste smerom na Vihorlat sme umiestnili nové stoly s lavicami," dodala Argalášová.

Turisti si podľa jej slov môžu pri obnovených studničkách oddýchnuť a občerstviť sa čistou pramenitou vodou z Vihorlatských vrchov. "Keďže veľa tunajších prameňov vyschlo a aj tie známe už nemajú takú silu ako v minulosti, naším cieľom bude postupne obnoviť aj ďalšie známe vitálne vodné zdroje a vytvoriť pre turistov cestu za putovaním k vihorlatským studničkám," vysvetlila.

Územie CHKO Vihorlat má v súčasnosti výmeru 17.485 hektárov a rozprestiera sa v štyroch okresoch. Vihorlatské vrchy sú najvýchodnejšie slovenské vulkanické pohorie. Patria medzi najlesnatejšie na Slovensku. Až 90 percent ich územia zaberajú predovšetkým bukové a jedľovo-bukové lesy. Vihorlat je významným z hľadiska prirodzenej akumulácie vôd, preto je od roku 1987 vyhlásený za chránenú vodohospodársku oblasť.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Krv možno darovať aj po tetovaní, najskôr však po štyroch mesiacoch

Krv možno darovať aj po tetovaní, najskôr však po štyroch mesiacoch

DNES - 9:06Domáce

Ozrejmila to Národná transfúzna služba (NTS) SR na sociálnej sieti.

Fašiangy v Múzeu slovenskej dediny v Martine prinesú tradičné zvyky i pochúťky

Fašiangy v Múzeu slovenskej dediny v Martine prinesú tradičné zvyky i pochúťky

DNES - 9:04Domáce

Na prvom tohtoročnom podujatí v Múzeu slovenskej dediny v Martine Už sa fašiang kráti návštevníci v nedeľu spoznajú pravú fašiangovú atmosféru.

Obchodný reťazec sťahuje z trhu rascu, bola v predaji takmer dva roky

Obchodný reťazec sťahuje z trhu rascu, bola v predaji takmer dva roky

VČERA - 19:01Domáce

Zákazníci by túto rascu nemali konzumovať.