Vypestujte si svoj vlastný cesnak! Ukážeme vám, ako postupovať
Vychutnajte si výraznú chuť aj zdravotné benefity svojho vlastného domáceho cesnaku. Jeho pestovanie vôbec nie je zložité a zvládne to aj začiatočník. Prečítajte si, ako postupovať.
Chcete si užiť svoj vlastný, zdravý cesnak so všetkými jeho výživnými látkami? Nie je nič jednoduchšie. Čítajte ďalej a dozviete sa jednoduchý návod, ako zasadiť a vypestovať vlastný, domáci cesnak.
Najvhodnejšou dobou na sadenie cesnaku je práve jeseň alebo obdobie, kedy teplota pôdy nie je nižšia ako 10°C. Pokiaľ ho zasadíte teraz, zo zberu sa môžete tešiť na začiatku leta.
Aký druh vybrať
Je veľmi ťažké určiť, ktorá odroda je pre vás tá pravá. Kvalita cesnaku sa totiž odlišuje na základe faktorov ako je kvalita pôdy, vlhkosť, nadmorská výška a veľa ďalších.
Čítajte: Nevyhadzujte naklíčený cesnak! Dokáže zabiť rakovinové bunky
Pokiaľ sadíte cesnak prvýkrát, odporúčame vám siahnuť po niekoľkých odrodách a následne na zbere uvidíte, ktorej sa práve vo vašej oblasti najviac darilo.
Ak chcete cesnak používať len príležitostne, vyberajte druhy s menšími strúčikmi. Pokiaľ cesnaku zjete skutočne veľa, vypestujte si tie s väčšími strúčikmi.
Ošetrenie pred vysadením
Alebo tzv. morenie by malo cesnak ochrániť pred škodcami a zachovať vašu úrodu nepoškodenú. Na morenie sa kupujú špeciálne prípravky a máte možnosť do nich namoriť strúčiky na jeden mesiac alebo na 24 hodín pred výsadzbou. Pokiaľ ich namočíte na dlhšie, musíte ich následne vysušiť a dobre skladovať, kým ich nevysadíte.
Pozrite si: Ako očistiť cesnak za menej ako 10 sekúnd
Ak nechcete používať chemické morenie, môžete cesnak na hodinu ponoriť do vody a okamžite vysadiť. Rátajte ale s tým, že nebude chránený pred škodcami.
Sadenie
Na sadenie cesnaku si pôdu dôsledne vyberajte. Cesnak síce odolá chladu, no neznesie priveľmi mokrú pôdu a agresívne hnojenie. Vyhovuje mu slnečné svetlo a je nutné ho polievať iba počas veľmi suchých období.
Čítajte: Med a cesnak: Ako si pripraviť prírodný superliek
Pri pestovaní si ale dávajte pozor najmä na prevzdušnenie pôody a odstraňujte pravidelne burinu.
Cesnak by ste mali sadiť do dier hlbokých okolo 10 cm a jednotlivé strúčiky by mali od seba byť vzdialené okolo 30 cm.
Ako sa zbiera a skladuje cesnak
Cesnak zbierajte zhruba v júni až júli (jarný až na konci leta), keď má 5-6 listov vňate a z nich sa aspoň dve začali sfarbovať do žltej a hnedej. Cesnak vyberajte z pôdy s pomocou rýľu alebo iného nástroja, ktorým ho podberiete. Dávajte ale pritom pozor na to, aby ste hlavičku nepoškodili.
Čítajte: Fermentovaný cesnak: aké má výhody a ako si ho môžete vyrobiť
Hlávky cesnaku očistite od pôdy a skráťte im korienky aj vňať. Pokiaľ chcete, môžete ho zapliesť do známych vencov a uskladniť na tmavom a suchom mieste.
Pestovali ste už niekedy cesnak alebo sa na to chystáte? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti v komentári!
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.