ŽIGA: Dohoda Európy s Kanadou je vyrokovaná dobre, pre SR výhodne
- 13:49 12.10.2016
- Bratislava

Šéf rezortu hospodárstva to uviedol po dnešnom rokovaní vlády v reakcii na vyhlásenia vládnej strany SNS.
Šéf rezortu hospodárstva to uviedol po dnešnom rokovaní vlády v reakcii na vyhlásenia vládnej strany SNS. Tá na tlačovej konferencii vyzvala ministerstvo, aby odložilo podpis tejto dohody, pretože Slovensko potrebuje čas na spracovanie štúdie o vplyvoch a dopadoch dohody na krajinu a jej obyvateľov.
Podľa Žigu sa však do dohody zapracovali všetky pripomienky jednotlivých rezortov alebo záujmových skupín. "Boli dané červené čiary, za ktoré sa nedá ísť, či sa to týka poľnohospodárstva, ochrany vôd alebo zamestnávateľov," opísal minister.
Myslí si, že Európa by nemala mať problém podpísať s Kanadou dohodu o voľnom obchode. "Pretože, keď sa nevieme dohodnúť ako 500-miliónová Európa s trhom, ktorý má 36 miliónov obyvateľov, tak si myslím, že potom sa treba vážne zamýšľať nad existenciou EÚ a spoločnou obchodnou politikou," zdôraznil Žiga.
Krok poslancov SNS, ktorí sa na takéto otázky pýtajú cez médiá, nepovažuje za šťastný a nerozumie mu. "Informácie, ktoré požadujú, sú známe dva, tri mesiace a niektoré aj dlhšie. Otázky, ktoré kladú, sú zodpovedané dlhšie," opísal Žiga. Je pripravený sa s poslancami stretnúť aj osobne. "U mňa majú či koaliční partneri, či opoziční poslanci dvere otvorené a som pripravený vždy komunikovať o rôznych otázkach," dodal.
Čo sa týka dopadovej štúdie dohody s Kanadou, robila ju podľa Žigu Európska komisia a zodpovedala v nej všetky otázky, ktoré boli otvorené. Konkrétna štúdia o Slovensku podľa neho vypracovaná nie je. Slovensko je totiž podľa ministra otvorenou ekonomikou a celkový obchod, ktorý v súčasnosti uskutočňuje s Kanadou, tvorí 0,2 % hrubého domáceho produktu.

Z trhu sťahujú kontaminovaný olej
Obchodné reťazce žiadajú zákazníkov, aby olej vrátili v predajni.

Pellegrini: Slovensko chce umožniť Ukrajine vlakové spojenie s prístavmi
Podľa prezidenta by Slovensko mohlo byť lídrom v umožnení Ukrajine spojiť sa s prístavmi v Stredozemnom mori.

Ministerstvo práce sa ohradilo voči kritike Remišovej
Podľa ministerstva poslankyňa buď klame alebo nemá naštudovanú problematiku neziskových organizácií.

Matovič: Súčasná vláda zvýšila dlh rýchlejšie ako predchádzajúca v čase kríz
Súčasná vláda Roberta Fica zadlžila Slovensko za 1,5 roka rovnakou sumou 12 miliárd eur, ako predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera v časoch najväčších kríz.

Hlas-SD podľa opozície rozdáva milióny eur neziskovkám, ktoré patria jej kandidátom
Koaličná strana Hlas-SD rozdáva dotácie v miliónoch eur neziskovým organizáciám, ktoré patria jej kandidátom.