Británia chce pomôcť riešiť dôsledky útoku na horolezcov
Tragický teroristický útok údajných moslimských fundamentalistov na skupinu zahraničných turistov, ktorého obeťami sa 22. júna v Pakistane stali aj dvaja Slováci, bol jednou z tém pondelkového stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka a splnomocnenej veľvyslankyne Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Susannah Montgomery.
Veľvyslankyňa vyjadrila úprimnú sústrasť v súvislosti s tragédiou a zároveň tlmočila pripravenosť britskej strany pomôcť pri riešení dôsledkov tohto nešťastia.
Slovenská strana podľa ministra Lajčáka ocení "akékoľvek informácie, ktoré by mohli viesť predovšetkým k spravodlivému potrestaniu páchateľov tohto zbabelého zločinu", informoval ďalej agentúru SITA tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí s britskou veľvyslankyňou počas stretnutia zhodnotili aktuálny stav vzájomných vzťahov, ktoré sú podľa nich veľmi intenzívne na všetkých úrovniach. Minister Miroslav Lajčák v tejto súvislosti potvrdil platnosť pozvania pre ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Williama Haguea na návštevu Slovenska.
S veľvyslankyňou diskutovali aj o európskej agende, vrátane návrhu Európskej komisie na predĺženie obdobia čerpania prostriedkov štrukturálnych fondov. Zhodnotili taktiež situáciu na západnom Balkáne, pričom Susannah Montgomery ocenila výnimočnú a veľmi užitočnú úlohu, ktorú v tomto regióne hrá Slovensko, dodal tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Pakistanskí ozbrojenci počas predposledného júnového víkendu zaútočili na skupinu zahraničných horolezcov. Incident pod osemtisícovkou Nanga Parbat podľa miestnych oficiálnych zdrojov neprežili desiati cudzinci vrátane dvoch Slovákov - Petra Šperku a Antona Dobeša, ako aj jeden pakistanský vodca. Páchatelia prezlečení za policajtov ich zastrelili zblízka v základnom tábore.
Údajní moslimskí fundamentalisti horolezcov prepadli ešte v sobotu 22. júna večer miestneho času v ťažko prístupnej oblasti na úpätí himalájskej veľhory, ktorá bola doteraz považovaná za bezpečnú. Miestne úrady na útok zareagovali evakuáciou zvyšných približne 40 horolezcov z Nanga Parbat a zrušením všetkých ďalších výstupov počas tohtoročnej letnej sezóny. K útoku sa prihlásil pakistanský Taliban a mala to byť pomsta. Polícia incident vyšetruje a zadržala už niekoľko podozrivých.
Vláda zorganizuje pre slovenské obete teroristického útoku v Pakistane štátne pohreby. Posledná rozlúčka so zosnulým záchranárom Petrom Šperkom bude v utorok 2. júla o 13:00 v kongresovej sále Grand Hotela Bellevue v Hornom Smokovci a s Antonom Dobešom v stredu 3. júla o 15:00 na miestnom cintoríne v Uhrovci.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.