Biela palica umožňuje slabozrakým pohybovať sa vo verejnom priestore
- 7:00 15.10.2016
- Paríž/Toronto/Brusel/Ženeva
Na nápad používať bielu palicu prišla v roku 1930 Parížanka Guilly d'Herbemont, ktorá žila na Boulevard de Courcelles.
Na Slovensku Únia nevidiacich a slabozrakých (ÚNSS) minulých šesť rokov pripravovala dopravno-preventívnu akciu Deň bielej palice. Jej hlavným cieľom bolo zvyšovať povedomie vodičov o význame a funkcii bielej palice, zároveň aj prispievať k bezpečnosti nevidiacich a slabozrakých i samotných vodičov. ÚNSS na svojej internetovej stránke avizuje, že aj v roku 2016 organizuje s Prezídiom policajného zboru SR 7. ročník dopravno-preventívnej akcie v piatok 14. októbra v 50 slovenských mestách.
Na nápad používať bielu palicu prišla v roku 1930 Parížanka Guilly d'Herbemont, ktorá žila na Boulevard de Courcelles. Cez túto ulicu prechádzalo mnoho zrakovo postihnutých, ktorí bývali vo svojom sídle na ulici Daru. Guilly d'Herbemont im často pomáhala dostať sa do strediska. Pochopila, aké problémy majú títo ľudia pri prechádzaní ulice.
Prvý svetelný semafor v Paríži inštalovali v roku 1923 na križovatke ulíc Strasbourg-Saint-Denis, označené prechody pre chodcov prišli o niečo neskôr, premávku vtedy regulovali len dopravní policajti s bielou palicou.
Parížanka si uvedomila, aké nebezpečenstvo číha na zrakovo postihnutých pri prechádzaní cez ulicu. Prišla k záveru, že ich treba viditeľne označiť. Dostala nápad, že výrazným znakom bude - biela palica. Podobne ako dopravní policajti mohli nevidiaci bielu palicu zdvihnúť a zastaviť idúce vozidlá. Guilly d'Herbemont bola odhodlaná naplno svoj nápad realizovať.
Po prvých problémoch materiálneho charakteru odovzdala symbolicky v prítomnosti niekoľkých ministrov prvé dve biele palice - jednu predsedovi Združenia veteránov, ktorí stratili zrak počas vojny, a ďalšiu istej žene.
Už v roku 1931 nová pomôcka prekročila hranice nielen mesta na Seine, ale i Francúzska. Čoskoro ju začali používať v ďalších krajinách, najskôr európskych, neskôr, od októbra 1932 aj v USA.
Aj v súčasnosti predstavuje biela palica univerzálnu pomôcku pre slabozrakých. Jej tvar a využitie zaznamenali zmenu. Je dlhšia, tenšia, teleskopická a skladacia.
Účastníci Valného zhromaždenia Svetovej únie nevidiacich (World Blind Union, WBU) v Káhire v roku 1992 odporučili, aby sa 15. október pripomínal ako medzinárodný deň. WBU so sídlom v kanadskom meste Toronto zastupuje záujmy a potreby 285 miliónov nevidomých a slabozrakých ľudí vo svojich 190 členských štátoch.
Zdroje: www.worldblindunion.org, http://canne-blanche.info/fr, http://dherbemont.free.fr/french/, www.braille.be, www.unss.sk
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.
Experti varujú: Takto umývačku nezapínajte, prídete o peniaze
Porovnávací portál zisťoval, ktorý program na umývačke riadu je najmenej efektívny z hľadiska šetrenia času a peňazí.
Vysoké účty za elektrinu? 3 chyby, ktorým sa musíte vyhnúť
Ak vás večne trápi vysoká spotreba elektrickej energie v domácnosti, na vine môžu byť traja „žrúti“ elektriny.
Nepoznaná pamiatka na Liptove: Poznáte Štróblovu vilu?
Vila známa vďaka dvojposchodovej veži v súčasnosti patrí majiteľovi z Banskej Bystrice. Ten plánuje rekonštrukciu.