PRIESKUM: Slováci si mesačne dokážu nasporiť 97 eur
- 11:20 31.10.2016
- Bratislava
Na Slovensku mierne narástol počet ľudí, ktorí si nesporia nič.
Slováci si v priemere dokážu mesačne odložiť 97 eur. Vedia si tak ušetriť o 20 eur viac ako Česi, za Rakúšanmi však výrazne zaostávajú, ktorých mesačné úspory dosahujú 216 eur. Vyplýva to z aktuálneho Barometra sporenia Slovenskej sporiteľne.
Slováci pritom v tomto roku dosiahli najlepší výsledok v histórii prieskumu. Priemernú sumu, ktorú si mesačne odkladajú, v tomto roku zvýšili o tri eurá. Ešte lepší boli Maďari s nárastom o päť eur, pokles zaznamenali len Srbi a Chorváti.
Na Slovensku mierne narástol počet ľudí, ktorí si nesporia nič. Na druhej strane je ale potešujúce, že počet ľudí, ktorí si sporia menej ako 20 eur, klesá. Kým pred dvomi rokmi ich bolo 20 %, v roku 2016 ich je už len 10 %. Zodpovedne sa k sporeniu stavajú mladí ľudia vo veku 15 až 29 rokov, ktorí si vedia odložiť 105 eur mesačne, čo je len o tri eurá menej ako ľudia vo veku 30 až 49 rokov.
Z hľadiska sporiacich či investičných produktov je medzi ľuďmi obľúbený sporiaci účet. Prieskum ukázal, že od roku 2013 narástlo jeho používanie o 10 percentuálnych bodov. "Ľudia si uvedomujú, že pravidelným odkladaním aj menších súm si môžu vytvoriť finančnú rezervu na preklenutie neočakávaných situácií. Tiež si môžu dlhodobejším sporením pripraviť financie na konkrétne ciele, napríklad na vzdelanie detí, vylepšenie bývania a podobne," vysvetľuje vedúci oddelenia vkladov a poistenia Slovenskej sporiteľne Juraj Vilikovský.
Z ostatných produktov využívajú Slováci vo väčšej miere aj životné či kapitálové poistenie. Rastie aj záujem o investovanie do fondov, akcií, ako aj do zlata a ďalších kovov. Naopak, klesá využívanie vkladných knižiek a mierne aj stavebného sporenia.
Polovica Slovákov sporí pritom približne rovnakú sumu ako pred dvomi či tromi rokmi. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, 17 % opýtaných sa dnes darí odkladať viac, najmä preto, že buď začali pracovať, alebo sú opäť zamestnaní. Ďalšími dôvodmi sú, že im banka alebo inštitúcia ponúkla atraktívny produkt, respektíve sa im zvýšil celkový príjem domácnosti. Tí, ktorí sporia menej, ako hlavné dôvody uvádzajú, že majú väčšie rodinné výdavky, alebo si medzitým založili rodinu. Tretím najčastejším dôvodom je, že pri rovnakom príjme majú vyššie životné náklady.
I. Schnabelová: ECB má priestor na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb
Európska centrálna banka (ECB) má zrejme ešte priestor na ďalšie uvoľnenie menovej politiky, musí však postupovať opatrne, uviedla členka Výkonnej rady Isabel Schnabelová.
GIE: Európe aktuálne nehrozí plynová kríza
Pretrvávajúce nízke teploty v Európe zvyšujú spotrebu plynu.
Perplexity AI ponúkla fúziu s TikTokom v USA
Spoločnosť Perplexity AI v sobotu (18. 1.) predložila oficiálnu ponuku na prevzatie TikToku.
UUPV: Kybernetický útok na kataster môže spomaliť prípravu stavebného portálu
Kybernetický útok na kataster ochromil takmer celú spoločnosť na Slovensku a dotknúť sa môže aj nového stavebného portálu a spomaliť jeho prípravu.
Počet telefonických podvodov na seniorov rastie
Počet telefonických podvodov, v rámci ktorých podvodníci využívajú nátlak na seniorov a ich dôverčivosť, rastie.