Chcete mať zdravšiu domácnosť? Tieto veci by ste mali vyhodiť
V každej domácnosti sa nájde niekoľko vecí, ktoré môžu vážne ohroziť naše zdravie. Prečítajte si, ktoré by ste určite mali vyhodiť a prečo je to potrebné.
Plastové fľaše
Plastové obaly a fľaše nepôsobia na naše zdravie priaznivo. Ich používaním sa vystavujete pôsobeniu endokrinných narušiteľov, ako je napríklad bisfenol A, bisfenol S alebo rôzne ftaláty. Tieto zlúčeniny patria medzi toxické chemikálie, ktoré zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a tiež rakovinových ochorení.
Čítajte: Vaša fľaška s vodou môže mať viac baktérií ako záchod
Skúste plasty čo najviac nahrádzať sklenenými nádobami.
Antibakteriálne mydlá
Obsahujú veľa škodlivých látok, napríklad triclosan alebo agresívny chlór. Naviac nie je dostatočne preukázané, že by pred baktériami chránili viac a lepšie, než obyčajné mydlá, najmä ak vezmeme do úvahy ich negatívne účinky na našu pokožku a zdravie.
Čítajte: Sedem dôvodov, prečo prestať používať antibakteriálne mydlá
Dajte radšej šancu obyčajným mydlám, z hľadiska hygieny vám poslúžia lepšie než antibakteriálne druhy.
Špongie
Špongie na umývanie riadu by ste mali meniť každé dva týždne. Keďže sa neustále nachádzajú vo vlhkom prostredí, mimoriadne sa na nich darí baktériám a plesniam.
Nezabúdajte ani na to, že nimi denne umývame taniere a tak môžeme tieto baktérie prenášať aj na riad, z ktorého potom konzumujeme jedlo. Rovnako dôležité sú aj handry a utierky na riad – najmä pri niekoľkoročnom používaní ich nestačí len vyprať, odporúčame vám vyvariť ich v horúcej vode a pracom prášku, aby ste sa skutočne dôkladne zbavili všetkých baktérií a nečistôt.
Staré zubné kefky
Po dlhšom čase sa štetiny na zubných kefkách deformujú a stráca sa ich mäkkosť. To nepôsobí dobre na ďasná a sklovinu, zvlášť u ľudí, ktorí majú paradentózu.
Naviac sa v nich po čase hromadia baktérie a umývať si takou zubnou kefkou váš chrup nie je práve najlepšie. Meňte zubné kefky raz za mesiac až dva.
Staršie podprsenky a športovú obuv
Nechce sa vám s týmito vecami rozlúčiť, pretože slúžili dobre a možno ich ešte využijete? Takýmto uvažovaním ale konáte svojmu zdraviu medvediu službu.
Čítajte: Používate v obchodoch sušiče rúk? Odteraz už nebudete!
Staré podprsenky strácajú častým nosením a praním svoju elastickosť a tiež pôvodný tvar. Nech si zakúpite akokoľvek kvalitnú značku, po dlhšej dobe sa jednoducho opotrebuje a je potrebné ju vymeniť. Ak totiž vaša pokožka bude prichádzať do styku s opotrebovanou látkou a prsia budú podopierať zdeformované kostice, môžete si privodiť minimálne podráždenie pokožky a bolesti, ale aj rakovinu prsníka.
A pokiaľ sa vám zle lúči so starými teniskami, ktoré používate na šport, mali by ste vedieť, že po dlhšom čase strácajú schopnosť tlmiť dopad a namáhajú chodidlá. Naviac sa v nich postupne hromadia baktérie, ktoré môžu podráždiť pokožku a prispieť k rozvoju plesňových ochorení.
Takáto obuv by sa mala meniť aspoň raz ročne.
Okrem týchto vecí by ste mali pravidelne meniť aj staré nádobky na uschovanie kontaktných šošoviek, osviežovače vzduchu alebo teflónové hrnce či panvice, ktoré majú poškriabaný povrch.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.