Nové syntetické pohonné látky môžu ovplyvniť nástup elektromobilov

Nové ekologické pohonné látky môžu v nasledujúcich 10 až 15 rokoch pôsobiť neutrálne na životné prostredie a zachovať si konkurencieschopnosť voči autám s elektrickým pohonom.
DPA sa odvoláva na prezidenta VDA Matthiasa Wissmanna. „Aj v roku 2030 budeme ešte potrebovať výkonné vozidlá so spaľovacím motorom. A je celkom možné, že ich nádrže sa budú plniť syntetickým palivom,“ uviedol predstaviteľ združenia nemeckého automobilového priemyslu.
Nové druhy e-palív nebudú mať nič spoločné so súčasnými palivami E-10. Mali by byť klimaticky neutrálne.
Nové druhy pohonných látok pre automobily sa ešte len vyvíjajú. Aby sa na trhu presadili, ich cena bude musieť byť porovnateľná so súčasným benzínom a motorovou naftou. „Pri hodnotení auta treba brať do úvahy jeho celkovú klimatickú bilanciu,“ dodal Wissmann s prihliadnutím na požiadavku Zelených, aby sa v Nemecku od roku 2030 nezaraďovali do cestnej premávky vozidlá so spaľovacím motorom. Musia sa brať do úvahy aj zdroje energie pre e-autá.
Wissmann odmietol schvaľovanie všetkých paušálnych zákazov.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.