S horolezcom Petrom Šperkom sa lúčilo vyše tisíc ľudí
Vysoké Tatry sa v utorok lúčili s horolezcom a horským záchranárom Petrom Šperkom.
Ten sa stal obeťou útoku ozbrojencov v Pakistane počas horolezeckej expedície na Nanga Parbat, spolu s Antonom Dobešom a ďalšími horolezcami z iných krajín.
Do Tatier sa prišlo s Petrom Šperkom rozlúčiť viac ako tisíc ľudí.
Nechýbali profesionálni ani dobrovoľní horskí záchranári zo Slovenska, Česka, Poľska a ďalších krajín, horskí vodcovia, priatelia, známi a rodina, prišiel aj predseda vlády Robert Fico a minister vnútra Robert Kaliňák.
„Práca záchranára je tímová práca a každé ohnivko v reťazi je nepostrádateľné a veľmi ťažko nahraditeľné. Bez jednotlivcov sa tá práca robí ťažko,“ povedal počas pohrebu riaditeľ Horskej záchrannej služby Jozef Janiga.
Horolezec Peter Šperka
Peter Šperka sa narodil 29. októbra 1955 v Martine. Detstvo prežil v Prešove.
Po maturite na gymnáziu v Sabinove nastúpil na nadstavbové štúdium cestovného ruchu v Poprade.
Vo Vysokých Tatrách začínal ako športový referent vo vojenskej zotavovni v Tatranských Zruboch. Tu sa stal dobrovoľným členom Tatranskej horskej služby, neskôr horským vodcom a posledných desať rokov pôsobil ako profesionálny záchranár Horskej záchrannej služby.
V rokoch 1986 až 2002 bol reprezentantom a reprezentačným trénerom v skialpinizme. Peter Šperka bol pre Janigu v prvom rade veľmi dobrý kamarát, s ktorým strávil veľa času nielen ako záchranár, ale aj v súkromí na rôznych expedíciách. „Je to veľmi osobné,“ povedal pre médiá Janiga.
Peter Šperka patril k najstarším profesionálnym horským záchranárom na Slovensku. „Čo sa týka fyzickej kondície alebo pripravenosti, nemal problém byť na prednej čiare,“ dodal Janiga.
„Vláda Slovenskej republiky ostro odsudzuje tento teroristický akt. V stredu na vláde ešte rozhodneme o príspevku rodinám obetí terorizmu. Príspevok bude vyplatený jednej aj druhej rodine,“ uviedol premiér Robert Fico. Výška príspevku bude podobná sume, o ktorej rozhodovala vláda pri závažných pracovných úrazoch so smrteľnými dôsledkami.
Robert Fico tiež ocenil, že pakistanskej strane sa podarilo zadržať dvoch podozrivých zo spáchania teroristického činu, pri ktorom zahynuli obaja slovenskí horolezci. „Veríme, že takto bude pokračovať pakistanská polícia a príslušné orgány a že sa podarí nielen ich pochytať, ale aj primeraným spôsobom potrestať. Ešte raz vyjadrujem v mene mojom i celej vlády hlbokú sústrasť rodine, priateľom a spolupracovníkom, pretože je to úplne nezmyselná smrť,“ dodal Fico.
Pátranie po mladíkovi sa skončilo tragicky
Polícia ukončila pátranie po 19-ročnom Bogdanovi, zúčastnili sa ho aj dobrovoľníci.
Boli medzi obeťami v Nemecku aj Slováci? Ministerstvo informuje
Slovenský zastupiteľský úrad v Berlíne je v kontakte s nemeckými zložkami.
Smútok môže byť cez Vianoce intenzívnejší. Toto radia odborníci
Ľudia môžu smútok či samotu pociťovať cez vianočné sviatky intenzívnejšie. V niektorých môžu vyvolávať zraňujúce spomienky. Upozornil na to Slovenský Červený kríž.
Prezident prijal portugalskú hlavu štátu, diskutovali aj o rozvoji vzťahov
Prezident SR Peter Pellegrini prijal v sobotu v Prezidentskom paláci portugalskú hlavu štátu Marcela Rebela de Sousu. Diskutovali aj o bilaterálnych vzťahoch a možnostiach ich ďalšieho rozvoja.