Dokážu antibiotiká vyliečiť Alzheimera?
- 19:45 16.11.2016
- BRATISLAVA
Nový výskum priniesol nový spôsob liečby, ktorý čiastočne obnovil komunikáciu mozgových buniek v oblastiach poškodených Alzheimerovou chorobou u testovacích myší.
Nový výskum, ktorý publikoval magazín Nature Communications, demonštruje nový potencionálny spôsob liečby, ktorá redukuje poškodenie mozgu v skorej fáze Alzheimerovej choroby. Využitím Ceftriaxonu, antibiotika, ktoré sa primárne využíva na liečbu bakteriálnej infekcie, sa vedcom podarilo redukovať poškodené synaptické spojenia a obnoviť komunikáciu mozgových buniek u myší.
Amyloidné plaky, ktoré vznikajú u pacientov s Alzheimerovou chorobou, sú zodpovedné nielen za poškodenia v mozgu, ale ovplyvňujú aj bunkové spojenia a sú toxické pre nervové bunky. Podľa zistení vedcov, v okolí plakov sa vyskytuje zvýšená koncentrácia glutamátu, a práve táto koncentrácia spôsobuje odumieranie neurónov a neskoršie štádiá Alzheimerovej choroby. Práve požitím spomenutého antibiotika, Ceftriaxonu, sa vedcom podarilo opätovne regulovať glutamát a obnoviť tak neurónovú aktivitu.
„K tejto dysfunkcií v bunkovej komunikácií dochádza vo veľmi skorom štádiu choroby, predtým ako je zhoršenie pamäte detekovateľné,“ hovorí Dr. Jasmin Hefendehlová. „Toto robí náš objav veľmi zaujímavým a otvára možnosť pre skorú zákrokovú stratégiu ako možnú prevenciu...“
Vedci tak vidia veľký potenciál a nádej v Ceftriaxone, ktorý môže byť nádejou pre liečbu počiatočného štádia Alzheimerovej choroby aj u ľudí.
Tajomstvo finančného úspechu? Je to táto vlastnosť
Štúdia po 50 rokoch odhalila tajomstvo finančného úspechu, a nemá to nič spoločné s akademickým úspechom, známymi kontaktmi alebo kariérou.
Severný magnetický pól sa posunul k ruskej Sibíri. Ako to ovplyvní bežný život?
Vedci zverejnili model pre rok 2025, v rámci ktorého zaznamenali posun severného magnetického pólu Zeme smerom k Rusku.
Psychológ radí: 3 činnosti, ktoré vynechajte zo života pre viac šťastia
Ako si zaistiť každodenný pocit pohody a radosti? Podľa odborníka treba zo života vynechať tri bežné činnosti.
Betlehemská hviezda nebola vôbec kométa, tvrdí slovenský astronóm
Betlehemskou hviezdou mala byť v skutočnosti pravdepodobne jedna z planét slnečnej sústavy.
Toto je dôvod, prečo si nesmiete požičiavať nabíjačky a káble
Odborník prezradil, prečo by ste nikdy nemali zdieľať nabíjačky a káble s cudzími ľuďmi.