• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 19.4.2025Meniny má Jela
19°Bratislava

Rusko: Nákladná kozmická loď Progress sa po štarte k ISS stratila

  • 20:09 01.12.2016
  • Moskva
Rusko: Nákladná kozmická loď Progress sa po štarte k ISS stratila

Ruská nepilotovaná nákladná kozmická loď Progress, ktorá dnes odštartovala s 2,5 tony rozličných zásob k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), stratila krátko nato spojenie s ruským riadiacim strediskom. Ruská kozmická agentúra Roskosmos oznámila, že spojenie sa prerušilo asi šesť minút po štarte z kazašského Bajkonuru.

Tretia časť nosnej rakety Sojuz s nákladnou loďou Progress MS-04 sa zrejme oddelila predčasne, citovala ruská tlačová agentúra TASS bližšie nemenovaný zdroj. Dispečeri navyše nemohli potvrdiť, že loď rozvinula svoje solárne panely.

Trojstupňové nosné rakety Sojuz ruskej výroby sú všeobecne považované za spoľahlivé.

"Loď sa mohla zrútiť v Číne alebo Tichom oceáne," uviedol spomínaný zdroj.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vo vyhlásení uviedol, že zásoby potravín na ISS sú na dobrej úrovni a nech sa stalo s Progressom čokoľvek, nebude to mať dôsledky pre šesťčlennú posádku ISS.

Nákladná loď Progress je využívaná už vyše 40 rokov. Jej súčasná verzia je plne digitálna a má vylepšený systém spojenia s vesmírnou stanicou.

Na ISS sú v súčasnosti astronauti NASA Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová, Rusi Sergej Ryžikov, Andrej Borisenko and Oleg Novickij a Francúz Thomas Pesquet z Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia

18:38 06.04.2025Veda

Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu

6:35 28.03.2025Veda

Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte

12:03 27.03.2025Veda

Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu

6:25 24.03.2025Veda

Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli

20:24 16.03.2025Veda

Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.