Založenie Ceny mieru navrhla A. Nobelovi Bertha von Stuttner
- 22:10 09.12.2016
- Štokholm/Bratislava
Alfred Nobel, jeden z najvýznamnejších vynálezcov 19. storočia zomrel 10. decembra, pred 120 rokmi.
Švédsky vedec, chemický inžinier Alfred Nobel, jeden z najvýznamnejších vynálezcov 19. storočia zomrel 10. decembra, pred 120 rokmi. Do svetovej histórie sa zapísal predovšetkým testamentom, ktorý vlastnoručne napísal v Paríži 27. novembra 1895. Založil ním v súčasnosti najprestížnejšie ocenenie - Nobelovu cenu - v oblasti fyziky, chémie, literatúry, fyziológie alebo medicíny a za mier.
Alfred Nobel sa narodil 21. októbra 1833 vo švédskom Štokholme do rodiny chemika a inžiniera Immanuela Nobela. Po bankrote jeho stavebnej firmy v Štokholme odišiel s celou rodinou do Ruska, kde sa zaoberal výrobou výzbroje pre armádu.
Najmä pre zdravotné ťažkosti mal mladý Alfred Nobel súkromných učiteľov a vo svojich 17 rokoch hovoril plynule po švédsky, rusky, francúzsky, anglicky a nemecky.
Otec ho v roku 1850 poslal na študijnú cestu do európskych krajín a Spojených štátov amerických (USA), aby získal skúsenosti a zdokonalil sa v chemickom inžinierstve. V Paríži pracoval v súkromných laboratóriách známeho chemika profesora Théophila-Julesa Pelouza. Tam sa tiež zoznámil s talianskym chemikom Ascaniom Sobrerom, vynálezcom technológie výroby vysoko výbušnej kvapaliny nitroglycerín. Alfred Nobel sa podieľal na rozvoji výroby explozívneho nitroglycerínu. Stal sa autorom vyše tristo patentov.
V roku 1864 pri výbuchu zahynul jeho mladší brat Emil. Táto tragédia sa Nobela veľmi dotkla. Aby zabezpečil bezpečnejšie zaobchádzanie s nitroglycerínom, skúšal doň pridávať rôzne látky. Čoskoro objavil, že zmiešaním so silicou sa mení roztok na hmotu, z ktorej možno vytvarovať valčeky vhodné do navŕtaných dier. V roku 1867 si dal túto zmes patentovať pod názvom dynamit. K nemu ešte vynašiel detonátor - rozbušku.
Počas niekoľkých rokov založil Nobel závody a laboratóriá na viac ako 90 miestach vo vyše 20 krajinách. So svojím kapitálom sa podieľal na naftárskej spoločnosti bratov Nobelovcov v Rusku, ktorá v Baku vybudovala vtedy najväčšiu rafinériu ropy na svete. Podarilo sa mu nahromadiť majetok, ktorý po jeho smrti odhadovali na vyše 39 miliónov švédskych korún.
Podnikateľ bol stále na cestách a zaneprázdnený, čoho dôsledkom bolo, že sa nikdy neoženil. Pri formulovaní jeho testamentu sa prejavil vzťah k jeho celoživotnej láske Berthe von Stuttner, priekopníčke mierového hnutia. Práve ona navrhla Nobelovi v roku 1891, aby založil Cenu mieru.
Alfred Nobel nenávidel vojny a sužovali ho výčitky, že jeho vynález zneužili na vojenské účely. Mal kardiologické problémy a bol prepracovaný, a preto zostavil v Paríži 27. novembra 1895 testament.
Švédsky vedec zomrel 10. decembra 1896 v talianskom San Reme.
Založenie Nobelovej nadácie schválil švédsky kráľ 29. mája 1900 a prvé Nobelove ceny boli udelené o rok neskôr, v deň piateho výročia Nobelovho úmrtia, 10. decembra 1901.
Ako bezdomovec, svetoobčan bez rodinného zázemia, stále na cestách, bol Alfred Nobel najbohatším tulákom Európy. Sám o sebe hovorieval: „Môj domov je tam, kde pracujem, a ja pracujem vo všetkých kútoch sveta“.
Najlepšie sa cítil v Paríži, kde mal takmer 20 rokov hlavný stan pre obchodnú i bádateľskú činnosť.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.
Experti varujú: Takto umývačku nezapínajte, prídete o peniaze
Porovnávací portál zisťoval, ktorý program na umývačke riadu je najmenej efektívny z hľadiska šetrenia času a peňazí.
Vysoké účty za elektrinu? 3 chyby, ktorým sa musíte vyhnúť
Ak vás večne trápi vysoká spotreba elektrickej energie v domácnosti, na vine môžu byť traja „žrúti“ elektriny.