5 lží, ktorým ste doteraz verili
- 19:45 22.12.2016
- Bratislava
Všeobecne známe fakty, nemusia byť v skutočnosti fakty.
90-95% mýtov, ktorým veríme sa nezakladá na pravde, odhaduje Rachel Vreemanová, spoluautorka knihy Don't Put That in There!: And 69 Other Sex Myths Debunked. Autorka by to mala vedieť, zamerala sa totiž na odhaľovanie pravdy zo všeobecných rád a faktov, ktorým ľudia veria. Aj vám sa určite stalo, že vás niekto utvrdil v pravde, ktorú šírite ďalej, pretože tak nejak znie logicky.
Tu je 5 známych mýtov, ktoré nie sú v skutočnosti pravda.
1. Váš moč je sterilný
Môže sa vám zdať, že váš moč je čistý, ale nie je. Výskumníci z Stritch School of Medicine v Chicagu zistili, že ženský moč obsahuje až 85 druhov baktérií! Toto zistenie zrejme ovplyvní mnohých ľudí pijúcich svoj moč. Aj keď moč obsahuje niektoré dobré látky pre ľudské telo, obsahuje ďalšie, ktoré také bezpečné nemusia byť.
2. Pravidlo 5 sekúnd.
Poznáte pravidlo 5 sekúnd, kedy jedlo padne na zem a vy ho môžete zjesť? Radiť sa podľa neho je zbytočné.
Verdikt: Množstvo baktérii, ktoré skončia na jedle po tom ako spadne závisí nie od dĺžky pobytu jedla na podlahe. Množstvo baktérii závisí od typu jedla a od podlahy. Vedci napríklad zistili, že hladká, klzká podlaha ľahšie prenáša väčšie množstvo baktérií ako hustý koberec.
"Baktérie môžu žiť niekoľko týždňov na podlahe," hovorí Dr. Vreemanová. "Keď pustíte jedlo na zem, baktérie sa prenesú na túto potravinu takmer okamžite."
3. Holenie spôsobuje to, že chlpy tmavnú a hrubnú.
Zdanie môže klamať a pri holení to platí asi najviac. Pri holení totiž dochádza k vizuálnej zmene a tá je spôsobená tým, že z oholeného chĺpku vidíme väčšiu časť, čo spôsobuje dojem hrubšieho a tmavšieho chlpu.
4. Najviac tepla strácame cez hlavu.
Určite ste počuli, že v zime treba nosiť čiapku, lebo najviac tepla strácame práve cez hlavu. Hm, omyl.
To, akou rýchlosťou strácame teplo, je ovplyvnené celkovou odhalenou plochou tela. Štúdia, pri ktorej dobrovoľníci vstúpili do ľadovej komory s oblečením od skafandra až po plavky potvrdila, že teplo sa rovnocenne stráca z každej časti tela.
Tento mýtus pravdepodobne prežíva kvôli tomu, aby sme boli prinútení nosiť čiapku aj v zime. Neexistuje teda dôkaz, že z hlavy strácame viac tepla, ako z iných častí tela.
5. Používame len 10% mozgu.
Musíme vás sklamať, ale v skutočnosti nie ste skrytý génius. Vedci nevedia odkiaľ tento mýtus pochádza, ale tušia prečo má takú obľubu u ľudí.
“Páči sa nám idea toho, že máme nevyužitý potenciál a sme schopní využívať viac náš mozog a kto vie, čo by s tým bolo možné?” hovorí Dr. Vreemanová.
Fakty sú však neúprosné. Skeny mozgu dokázali, že náš mozog pracuje celý a skoro stále. Preto aj pri poškodeniach mozgu dochádza k vnímateľným škodám. Takže nie, nevyužívate len 10% mozgu, využívate ho celý a stále.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.
Experti varujú: Takto umývačku nezapínajte, prídete o peniaze
Porovnávací portál zisťoval, ktorý program na umývačke riadu je najmenej efektívny z hľadiska šetrenia času a peňazí.