Čo sa skutočne stane, keď sa vzdáme alkoholu?
Prečítajte si reálny príbeh ženy, ktorá sa rozhodla na vlastnej koži vyskúšať, čo sa stane, keď sa úplne vzdá konzumácie alkoholu.
Jenna Rosenstein sa rozhodla nadobro skončiť s alkohol po niekoľkých nepríjemných skúsenostiach, kedy zažila nepríjemné ranné „opice“. Ako jej experiment dopadol a či sa po ňom vrátila naspäť ku konzumácii alkoholu sa dozviete v článku.
Jenna uviedla tri dôvody, prečo sa rozhodla takúto výzvu podstúpiť. Keďže si každý týždeň dopriala minimálne jeden pohárik, chcela vedieť, či vôbec experiment zvládne: „Až keď ste skutočne donútení nevypiť ani kvapku prídete na to, nakoľko potrebujete alkohol k životu.“ Tiež si uvedomila, že žije v kultúre, kde alkohol jednoducho k životu a socializácii patrí a chcela zistiť, ako veľmi to ovplyvní jej osobné vzťahy a priateľmi, rodinou alebo kolegami. Posledný dôvod je pomerne jednoduchý: „Chcela som vidieť, aký veľký vplyv má alkohol na moje telo, pokožku, váhu a trávenie a tiež zistiť, koľko som mesačne utratila za takéto príležitostné poháriky.“
Nie je ťažké alkohol nepiť, ale oznámiť okoliu, že nepijete
Podľa Jenny nebolo ťažké vzdať sa samotnej konzumácie alkoholu a nespôsobovalo jej ani ťažkosti sledovať ostatných, ktorí si drink dopriali. Skutočný problém boli reakcie okolia na jej záväzok. „Všade som musela opakovať, že nie som tehotná, neužívam žiadne lieky a nie som vážne chorá.“
Čo sa teda zmenilo?
Prvé zmeny prišli už po desiatich dňoch: „Vyčistila sa mi pleť a vyrážky, ktoré ma trápili aj ako dospelú, sa tvoria čoraz menej. Zmiernil sa aj opuch pod očami a tmavé kruhy sa po mesiaci a pol stratili.“ Okrem toho sa Jenne podarilo za dva mesiace ušetriť až 300 dolárov iba tým, že alkohol nahradila vodou a čajmi.
Tiež tvrdí, že kým neprestala konzumovať alkohol neuvedomila si, ako veľmi zasahoval do jej psychiky aj spánkového cyklu. Jenna si občas dopriala pohárik vína, tak ako mnohí iní, v situáciách, kedy sa potrebovala uvoľniť alebo upokojiť, či na konci namáhavého dňa. „Bez alkoholu som bola nútená tieto pocity naplno prežiť a naučiť sa s nimi skutočne vysporiadať, nielen ich utlmiť pohárikom vína.“
To ale nie je všetko
Jenna si pochvaľuje aj to, že ju prestala trápiť občasná nevoľnosť, pálenie záhy a nočné migrény. „Predtým som si to neuvedomila, ale pitie aj malého množstva alkoholu bolo ako hrať ruskú ruletu – nikdy som nevedela, či bude mať pohárik pozitívny vplyv alebo vyvolá aj nepríjemnú reakciu, napríklad nevoľnosť.“
Najviac si ale oceňuje to, že bola schopná niečo vylúčiť zo životosprávy a dodržať plán. Tento úspech ju inšpiroval k tomu, aby sa v roku 2017 vzdala hranoliek a vysmážaných jedál. Konzumácii alkoholu sa mieni naďalej vyhýbať. „Prvýkrát v živote som vďaka tomuto rozhodnutiu nadobudla pocit, že moje zdravie je z veľkej časti v mojich rukách,“ tvrdí Jenna.
Trúfli by ste si na takúto výzvu aj vy, alebo ste ju už niekedy v živote podstúpili? Aké zmeny ste si všimli?
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.