10 zvláštnych otázok a odpovedí o našom zdraví

Určite máte aj vy otázku o našom tele, orgánoch alebo zdraví, ktorú sa hanbíte spýtať alebo ste na ňu doteraz nenašli jasnú odpoveď. Prečítajte si náš zoznam 10 najčastejších otázok a odpovedí o zdraví a možno tam nájdete aj tú svoju.
Chráni olivový olej pred srdcovými chorobami?
V skratke: Áno
Pravidelná konzumácia kvalitného olivového oleja sa podľa mnohých pozorovaní a štúdií podieľa na znížení rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Olivový olej chráni cievy a je zdrojom zdravých tukov.
Môžeme si pitím sladených nápojov privodiť cukrovku?
V skratke: Áno
Sladké nápoje sú skutočne spojené s rizikom vzniku cukrovky II. typu. Pokiaľ si denne doprajete jeden sladený nápoj, napríklad colu, zvyšujete si toto riziko až o 26%. Neplatí to však iba o cukrovke, nadmerná spotreba cukru (aj v nápojoch) môže viesť aj k obezite.
Priberáme z konzumácie orechov?
V skratke: Nie
Opäť platí, že pokiaľ ich nezjete v priveľkom množstve (odporúča sa hrsť až dve hrste denne) a vaša životospráva je zdravá, nepriberiete z nich. Ak ale žijete sedavým spôsobom života a konzumujete nezdravé jedlá, priveľké množstvo skonzumovaných orechov môže prispieť k naberaniu na váhe.
Je kráčanie rovnako efektívne ako beh?
V skratke: Áno
Záleží ale pritom, aký benefit chcete vyťažiť. Pokiaľ ide o zdravie srdca, beh je s kráčaním porovnateľný. Ak ide o chudnutie, beh je rozhodne lepší. No a ak vás zaujíma dopad na kolená, kráčanie je určite šetrnejšie.
Je pitie džúsov rovnako zdravé ako konzumácia ovocia?
V skratke: Nie
Ani keď si doma odšťavujete vlastné ovocie (prípadne zeleninu), pitie štiav vám neprinesie presne to isté, ako konzumácia plodov. V šťave totiž z veľkej časti chýba vláknina.
Zvyšuje konzumácia vajíčok hladiny cholesterolu?
V skratke: Nie
Vajcia skutočne obsahujú cholesterol, no pokiaľ ich nekonzumujete každý deň vo veľkom množstve, nemali by ohroziť hladiny LDL cholesterolu v tele. Nevyhýbajte sa im teda zbytočne a doprajte si ich aspoň dvakrát týždenne – obsahujú veľa proteínov, vitamínov a minerálov.
Dá sa vypiť priveľa vody?
V skratke: Áno
Ak vypijete niekoľko desiatok litrov vody, obličky nebudú schopné toto množstvo spracovať a v krvi poklesne hladina minerálov. Problém nastáva, keď vážne klesne hladina sodíka a telo sa dostane do tzv. hyponatrémie.
Kazí pozeranie televízie oči?
V skratke: Nie
Podľa Akadémie oftalmológie, pozeranie na LCD obrazovky so správnym držaním tela a v správnej vzdialenosti oči síce po dlhšej dobe unaví, ale nepokazí. Toto tvrdenie je mýtus z roku 1960, kedy sa vyrábali televízory, ktoré boli skutočne nešetrné voči zraku. Pokiaľ vás po pozeraní na obrazovku bolia oči, jednoducho im doprajte oddych.
Je červené víno pre naše zdravie lepšie ako biele?
V skratke: Áno
Toto je jeden z faktov, ktoré sa pomerne často mení. V roku 2015 ale Vox skúmalo viac než 30 štúdií na túto tému a zistilo, že jeden pohárik denne sa spája s dlhším životom a nižším rizikom vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Červené víno má tiež menej cukru a viac minerálov než biele.
Je voda z fliaš zdravšia ako tá z vodovodu?
V skratke: Nie
Pokiaľ nežijete v oblasti, ktorá je známa tým, že sa vo vodovode nachádza znečistená voda, nesiahajte po vode z fliaš. Ak si nechcete doplniť minerály ale iba uhasiť smäd, je lepšou a lacnejšou voľbou obyčajná voda z vodovodu, ktorá obsahuje aj čiastky fluoridu, ktorý potrebujú zuby a kosti.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.