9 malých zmien na vašom tele, ktoré môžu signalizovať omnoho väčšie problémy

Je síce ťažké sledovať každú zmenu na svojom tele, niekedy vám však táto pozornosť môže pomôcť.
1. Vyrážka, ktorá nemizne
Dermatológovia upozorňujú, že je potrebné si dávať pozor na vyrážky, ktoré sa nehoja alebo krvácajú. Môže sa totiž jednať o formu rakoviny kože.
2. Šupinatá koža
Počas zimných mesiacov nie je nezvyčajné pocítiť suchú, šupinatú pokožku. Pokiaľ sa však šupinaté kolesá na pokožke vracajú opakovane, môže sa jednať o ekzém alebo o aktinickú keratózu. Aktinická keratóza je v súčasnosti často sa objavujúci fenomén. Jedná sa o pre-rakovinové lézie, ktoré sa situujú na tvári, hlave, perách a zadnej strane rúk a vznikajú na základe pôsobenia ultrafialového žiarenia.
3. Červená línia na vašich nechtoch
Ľudia si často neuvedomjú, že nechty vypovedajú veľa o zdraví človeka. Pokiaľ na vašom nechte (nechtoch) pozorujete červenú čiaru nemusí sa jednať len o prejav toho, že váš necht sa stenčuje. Môže sa jednať rovnako o zápal lôžka nechtu, ktorý môže vznikať na základe psoriázy alebo plochého lišaja pokožky.
4. Zmeny pieh a znamienok
Pehy a znamienka sa vekom môžu meniť. Ak však na nich postrehnete výraznejšie nezrovnalosti v ich farbe alebo priemere, obráťte sa na kožného lekára. Môže sa totiž jednať o prejav rakoviny kože. Prevencia vás nič nestojí!
5. Popraskané pery
Studené počasie a popukané pery idú u niektorých ľudí ruka v ruke. Popraskené pery však môžu byť aj znakom dehydratácie, preto sa skúste zamerať na dostatočný príjem tekutín.
6. Stenčujúce sa obočie
Ako ľudia starnú, zvyšuje sa u nich vypadávanie vlasov. Treba si však dávať pozor na rednutie obočia. To totiž môže naznačovať hypotyreózu (chorobu štítnej žľazy). Pokiaľ pozorujete na sebe stratu ochlpenia alebo vypadávanie chĺpkov tvoriacich obočie, informujte o tomto stave svojho lekára, ktorý určí, či sa jedná o poruchu funkcie štítnej žľazy.
7. Stmavnutie kože v telových záhyboch
Akantóza je choroba, ktorá sa lokalizuje v podpazuší, slabinách alebo na krku, kde pokožka začne tmavnúť. Doktori varujú, že aj táto malá zmena pokožky môže byť znakom inzulínovej rezistencie. U detí tento znak môže naznačovať riziko cukrovky 2. typu.
8. Opary
Asi 60% obyvateľov USA je prenášačom vírusu herpesu. Toto číslo naznačuje, že herpes a opar ako taký sa nakoniec stáva celkom bežným javom. Pokiaľ sa na však vašom tele objaví opar v podobe lézie alebo vredov a nehojí sa v priebehu niekoľkých dní, môže sa jednať o infekciu alebo o autoimunitné ochorenie.
Domáci recept: Opar
9. Biele škvrny na nechtoch
Biele škvrny na nechtoch vznikajú bežne pri poraneniach. V niektorých prípadoch je však potrebné zvýšiť pozornosť. Tieto škvrny totiž môžu poukazovať na srdcové ochorenia, ochorenia obličiek, ochorenia pečene alebo poukazujú na nedostatok bielkovín a vitamínov v organizme. Pokiaľ badáte na svojich nechtoch podobné javy vo väčšom, informujte o tom svojho lekára.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.