Kvalitu vášho zraku ovplyvňuje jeden podstatný faktor
Krátkozrakosť je bežnejšia, než by sa zdalo. U Američanov sa táto porucha zraku zvýšila od roku 1970 až o 66%! Čo spôsobilo tento nárast?
Podobne ako v Amerike, trend krátkozrakosti sa zvýšil aj v Číne a ďalších východoázijských krajinách u absolventov stredných škôl až o 90%!
Krátkozrakosť alebo myopia je jav, ktorý sa definuje ako refrakčná chyba zraku, pri ktorej sa lúče svetla usmernené očnou šošovkou zbiehajú už pred sietnicou, a na sietnici tak nevzniká ostrý obraz. Jej prejavom je zlá viditeľnosť na vzdialené predmety.
Prečítajte si: Akú majú v skutočnosti farbu naše oči?
Mnohí odborníci spájajú tento fenomén s tým, že mladí ľudia trávia dlhé hodiny pri počítači alebo iných obrazovkách. Štúdia publikovaná v JAMA Ophthalmology však naznačuje, že problém väčšieho výskytu krátkozrakosti nemusí ani tak súvisieť s dlhými hodinami strávenými pred obrazovkami počítačov alebo televízie.
Štúdia naznačuje, že krátkozrakosť môže vyplývať hlavne z prostredia, v ktorom sa nachádzame. Podľa nej totiž nedostatok priameho slnečného žiarenia môže pretvárať ľudské oko a zhoršiť videnie.
Vedci z Kráľovskej akadémie v Londýne skúmali viac ako 3100 starších mužov a žien z Európy, o ktorých prostredníctvom rozhovorov zozbierali informácie o ich živote. Tie následne konfrontovali s historickými údajmi o slnečnom žiarení.
Vedci z výsledkov určili, že tí účastníci, ktorí boli počas života viac vystavení priamemu slnečnému žiareniu vo veku 14-19 rokov, mali menšiu pravdepodobnosť krátkozrakosti v strednom veku. Tí, ktorí boli vo väčšom vystavení slnku do veku 30-tich rokov mali dokonca menšiu pravdepodobnosť vzniku krátkozrakosti, ako predošlá skupina.
Vzhľadom k tomu, že táto štúdia nebola iba obyčajný experiment, je možné tvrdiť, že existuje relevantné spojenie slnečného svetla a krátkozrakosti. Samozrejme aj vystavovanie sa priamemu slnečnému svetlu sa spája s nástrahami ako rozvoj šedého zákalu a rakoviny kože, preto je potrebné používať ochranné prostriedky pred potencionálnym rizikom v podobe opaľovacích krémov, a takisto nosiť kvalitné slnečné okuliare.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.