Prečo kýchame, keď pozeráme do slnka?

Aj vám sa už stalo, že ste pri pohľade do slnka zrazu začali niekoľkokrát za sebou kýchať? Prezradíme vám, čo spôsobuje tento reflex.
Prekvapivo veľa ľudí má rovnaký reflex, ktorý pri pohľade do ostrého svetla (najčastejšie slnka) spôsobuje náhle kýchanie. Tento stav je známy ako fotonický reflex kýchania (PSR) alebo tiež ako „hapčí syndróm“ z anglického „achoo“ – (Autosomal Dominant Compelling Helio-Ophthalmic Outburst). Na svete ním trpí okolo 18-35% ľudí.
Prečo ale „hapčí syndróm“ vzniká?
Na túto tému existuje len málo výskumov, keďže reflex nijak neohrozuje zdravie, ani nekomplikuje život. V dostupných informáciách sa ale uvádza, že postihuje ľudí, ktorí sú hypersenzitívni na svetlo a jas, najmä vo chvíli, keď sa z tmavého prostredia dostanú do veľmi ostrého svetla. Pri tomto kontakte zrejme dochádza k podráždeniu citlivého trojklanného nervu a ten môže, v prípade, že je mierne poškodený alebo sa na ňom nachádza anomália, reagovať vyslaním signálu, že je potrebné kýchnuť a uvoľniť dýchacie cesty.
Ľuďom, ktorí ním trpia, by malo pomáhať častejšie nosenie slnečných okuliarov, nielen vtedy, keď sa nachádzajú na priamom slnku.
Zdá sa, že v jeho získaní hrajú úlohu aj gény. Pokiaľ jeden z rodičov tento problém má, dieťa ho často zdedí.
Podľa čoho ale zistíte, či patríte k ľuďom so skutočným „hapčí syndrómom“?
Je to pomerne jednoduché – bežný človek pri pohľade do slnka kýchne jeden až päťkrát. U ľudí s „hapčí syndrómom“ ide o viac ako osem až desať kýchnutí.
Zaujímavosť na záver
Vedeli ste, že pri kýchaní vyletí z našich úst a nosa vzduch s približnou rýchlosťou 160 km/h? Pritom do okolitého priestoru vylúčime kvapôčky baktérií v rozsahu asi 1,5 metra.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.