Ako predĺžiť životnosť batérie na notebooku?
- 20:24 23.01.2017
- Bratislava

Máme pre vás niekoľko spoľahlivých tipov.
Takmer každý bežný používateľ notebooku si po dlhšej dobe všimne, že životnosť batérie sa postupne znižuje. Môžete si síce zakúpiť novú, to ale nie je práve lacná záležitosť. Čo teda môžeme urobiť pre to, aby batéria vydržala čo najdlhšie? Prečítajte si naše tipy.
Dávajte si pozor na cykly
V súčasnosti sú notebookové batérie stavané tak, aby vydržali určitý počet nabíjacích cyklov. Jeden cyklus znamená, že výdrž batérie klesne na 0% a vy ju následnej nabijete na 100%. Ak teda batériu začnete nabíjať z 50% na 100%, ušetríte pol cyklu. Postupne sa vyčerpávaním týchto cyklov znižuje kapacita baterky, čiže čím menej ju úplne vybijete, tým lepšie.
Okrem toho vám odporúčame nastaviť spotrebu batérie na notebooku na mód šetrenia a vypnúť napríklad Bluetooth alebo Wi-fi, ak ich práve nepoužívate. Pokiaľ máte klávesnicu s podsvietením, vypnite ho, aby ste ušetrili čo najviac energie.
Vypnite nepotrebné aplikácie
Na pozadí zvyknú vždy bežať rôzne aplikácie, ktoré postupne odčerpávajú energiu z batérie, aj keď ich práve nepotrebujete alebo nepoužívate. Pokiaľ máte operačný systém Windows, vyhľadajte ich cez Task Manager a Processes tab a skontrolujte, ktoré malé ikonky nepotrebujete.
Ak máte Mac, kliknite na ikonku batérie, prejdite na Activity Monitro a vyberte Energy section. Najčastejšie môžete bezpečne vypnúť Cloud alebo rôzne prehrávače. Microsoft aj Apple majú špecifické návody, ako v týchto prípadoch postupovať.
Musíme batériu skutočne vybiť na nulu?
Pokiaľ máte lítiovú batériu, čo je momentálne drvivá väčšina na trhu, vyšťavovaním na 0% ju môžete poškodiť. Ešte stále sa vedie diskusia o tom, na koľkých percentách je teda vhodné batériu začať nabíjať, no väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že keď má okolo 20%, môžete ju zapojiť do siete.
Medzi laikmi koloval ešte mýtus o tom, ako sa po nabití na 100% musí batéria okamžite od elektriny odpojiť, inak sa poškodzuje. Ani to už v súčasnosti neplatí – moderné zariadenia sa po dosiahnutí plného nabitia jednoducho samé prestanú nabíjať.
Pokiaľ batériu neplánujete používať dlhší čas, nabite ju na 50%. Úplne vybitá batéria sa totiž po dlhej dobe bez používania už nemusí nabiť vôbec.
Teplo baterkám neprospieva
Lítiové batérie zvládnu pomerne veľa, no teplo im môže skutočne uškodiť. Neskladovať notebook na priamom slnku by mala byť samozrejmosť, tak ako aj jeho vypnutie, pokiaľ sa začne prehrievať.
Nepokladajte notebook ani do postele, na deku alebo iný povrch, ktorý sa ľahko zohreje.

Ako zabrániť vysychaniu trávnika? Pozor na túto chybu
Ku koseniu trávnika treba pristupovať opatrne zvlášť počas leta.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.