Toto by ste mali vedieť o opare

Herpes či opar – ide o ten istý nepríjemný problém, ktorý sa u väčšiny ľudí vyskytuje na pere alebo v kútiku úst. Prečítajte si, čo ho spôsobuje, ako sa lieči a či existuje účinná prevencia.
Aj u vás sa pomerne často vyskytuje drobná ranka, chrasta alebo mokvajúci pľuzgier na pere? Potom vás, tak ako väčšinu populácie, trápi vírus herpes simplex.
Existujú rôzne druhy herpesov
Ten, ktorý sa vyskytuje na tvári v podobe pľuzgierov a oparov, spôsobuje najčastejšie vírus HSV-1. Poznáme ale aj agresívnejší druh HSV-2, ktorý zase spôsobuje nepríjemnosti v oblasti genitálií. V súčasnosti sa HSV-2 ako pôvodca genitálneho herpesu vyskytuje čoraz menej a nahrádza ho veľmi rozšírený HSV-1, ktorý sa môže ľahko rozvinúť aj do oblasti gentiálií.
Medzi vírusy patrí aj varicella zoster, s ktorým sa väčšina z nás stretla v detstve. Vtedy sa podieľa na vzniku ovčích kiahní, pričom v dospelosti vyvoláva tzv. pásový opar.
Nosičom je väčšina z nás
Ak sa u vás zatiaľ herpes nevyskytol, nemáme pre vás dobré správy. Nosičmi HSV-1 je totiž až 90% populácie. Je teda veľmi pravdepodobné, že sa vírus skrýva vo vašom organizme a čaká na oslabenie imunity, aby sa prejavil.
Väčšina ľudí sa nakazí ešte v detskom veku, kedy sa s okolím zoznamujeme aj tak, že všetky predmety vkladáme do úst. Pokiaľ sa tohto predmetu dotkol dospelý nosič vírusu, prenáša sa takto na dieťa.
Herpes má 4 štádiá
- Pocit brnenia – trvá zvyčajne jeden deň a je príznakom začínajúcej choroby. Miesto vzniku oparu môže byť na dotyk bolestivé a opuchnuté.
- Vytvorenie pľuzgiera a mokvanie – Pľuzgier sa naplní tekutinou a potom praskne. Etapa mokvania je najhoršia, pretože je to najviac nákazlivé štádium.
- Chrasta – Toto štádium trvá zhruba tri dni. V okolí chrasty môžete cítiť svrbenie alebo pálenie.
- Proces hojenia – Po zacelení chrasty a jej zmiznutí ostáva na mieste zvyčajne červený fľak. To sú posledné stopy oparu, ktoré vás potrápia ešte zhruba dva dni.
Ako ho liečiť
Môžu vám pomôcť účinné prípravky z lekárne, ktoré sú určené špeciálne na opar a jeho jednotlivé štádiá. Pomôcť ale dokáže aj príroda alebo domáce recepty, ktoré môžete použiť ako doplnok liečby. Na opar si môžete prikladať:
- Aloe vera
- Čajové vrecúška
- Ľad
- Cibuľu alebo cesnak
- Med a oleje
Nečakajte ale od prípravkov z lekárne, ani od domácich receptov zázraky. Opar si jednoducho musíte preliečiť a to bude trvať vždy niekoľko dní.
Existuje prevencia?
Dávajte si pozor na situácie, ktoré môžu vznik oparu spustiť, napríklad extrémne vyčerpanie, oslabenie imunity a podobne. Snažte sa čo najviac podporiť imunitný systém a pri poranení pery si ranku ošetrite a natierajte výživným krémom. Pokiaľ vás herpes trápi viac ako týždeň, navštívte svojho lekára, prípadne imunológa.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.

Lekár upozorňuje: Neignorujte dlhodobé nadúvanie, v tomto prípade to môže byť znak rakoviny
Všeobecný lekár varuje verejnosť, aby neignorovala pretrvávajúce nadúvanie, ktoré môže byť znakom smrteľnej rakoviny.

Selénium: Čo sa deje, keď ho máme v tele priveľa?
Minerál je známy vďaka podpore trávenia a antioxidačným účinkom. Ako to vyzerá, keď ho máme v tele priveľa?

Vírus covidu sa v tele drží dlhšie ako sme si mysleli, varujú vedci
Našli sme odpoveď na dlhý covid? Vedci v štúdii hovoria o zotrvačnosti vírusu v tele.

Ako chyba pri čistení zubov ovplyvňuje bolesť hlavy
Bolesti hlavy, brucha či iných častí tela sa u žien môžu vyskytnúť aj ako následok chyby pri dentálnej hygiene, varujú vedci.