5 nenápadných príznakov depresie, ktoré by ste nemali podceniť
Telo nám vysiela signály vždy, keď niečo nie je v poriadku, či už ide o fyzický alebo psychický problém. Tu je 5 príznakov depresie, ktoré si väčšina z nás nevšíma, ale pritom by sme ich nemali prehliadať.
Depresia patrí medzi jedny z najčastejších ochorení, podľa štatistík sa s ňou aspoň raz za život stretne 10-20% ľudí. Napriek tomu iba zlomok z nich vyhľadá lekársku pomoc. Čiastočne je to spôsobené stigmou, ktorú ešte stále majú duševné ochorenia v spoločnosti, ale veľký podiel má aj nedostatočná znalosť príznakov.
Väčšina z nás vie, že ak stratíme chuť do života, prepadáva nás častý plač, melanchólia, prípadne strácame záujem o hobby alebo priateľov či rodinu, niečo sa deje. Lenže depresívnych porúch je veľké spektrum, čo sa prejavuje aj mnohými symptómami. Tu je päť z nich, ktoré sa objavujú pomerne často, ale ignorujeme ich.
Zmena chutí
Nemusíte na jedlo zanevrieť, mnohým ľuďom sa práve počas depresie môžu apetít nezvyčajne zvýšiť.
Pokiaľ siahate najmä po sladkých a mastných jedlách, ktoré stimulujú tvorbu dopamínu, môžete trpieť rozvíjajúcou sa depresiou. Sledujte svoj vzťah k jedlu a stravovacie návyky – siahate často po sladkých dobrotách alebo fastfoode? Prečo preferujete práve tieto jedlá a bolo tomu vždy tak? Jete viac, než kedysi a najmä v situáciách, kedy sa cítite duševne zle?
Všetky tieto indície vám môžu pomôcť určiť, či ide o zmenu chutí, ktoré súvisia priamo s depresiou.
Extrémna únava
Každý z nás je občas unavený, pri depresii ale nastupujú zvláštne, zhoršujúce sa pocity únavy. Veľmi často sa ku nim pridáva aj nechuť k obvyklým činnostiam, až strata chuti o sociálny kontakt či obľúbené koníčky.
Môžete na sebe pritom spozorovať aj nervozitu, problémy so sústredením, podráždenosť a nervozitu. Z toho vyplýva aj zhoršený výkon v práci či v škole a následné návaly zlosti.
Strata libida
Môže sa prejavovať ako sprievodný znak depresie, ale často sa vyskytuje aj počas liečby antidepresívami. Napriek tomu, že podľa odhadov postihuje až 70% ľudí s depresiou, ide o príznak, o ktorom sa veľa ľudí hanbí hovoriť.
Problém s krátkodobou pamäťou
Pamätáte si, čo ste mali na obed? Telefónne číslo, ktoré vám pred chvíľou niekto nadiktoval? Oproti zdravým ľuďom majú tí s depresiou výrazné problémy s krátkodobou pamäťou. Zvlášť sa to týka zapamätania si čísel.
Návaly zlosti
Zrejme by vám nenapadlo, že choroba, ktorú si spájame s melanchóliou a plačom, sa môže prejavovať aj výbuchmi zlosti. Najčastejšie súvisia s celkovým poklesom aktivity a vznikajú vtedy, keď máme výčitky svedomia za to, že nezvládame fungovať tak, ako predtým.
Sebakritika pritom v tejto situácii ešte podporuje zlosť, pasívnu agresiu a chorý človek sa tak ocitá v blúdnom kruhu zmiešaných emócií, ktoré je čoraz ťažšie ovládať.
Pokiaľ na sebe pozorujete niekoľko týchto príznakov, prípadne sa necítite duševne v poriadku už dlhšiu dobu, neváhajte a navštívte odborníka. Psychické problémy a ochorenia sa dajú liečiť rovnako úspešne, ako tie fyzické. Nedovoľte, aby vás spoločenská mienka alebo pocit hanby stáli duševné zdravie.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.