Pellegrini: Popierači holokaustu nemajú mať priestor vo verejnom živote
- 13:35 01.02.2017
- Jeruzalem
Na miestach, ako sú tieto, si človek uvedomí, že akékoľvek prejavy extrémizmu a neznášanlivosti treba okamžite zničiť už v ich počiatkoch.
Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini to dnes uviedol pre TASR po prehliadke múzea holokaustu Jad vašem v Jeruzaleme.
„Na tomto si myslím, že sa musia zhodnúť všetci normálni ľudia bez ohľadu na to, aké hodnoty vyznávajú. Myslím, že na Slovensku o to viac, že dnes máme ľudí, ktorí tvrdia, že utrpenie šiestich miliónov ľudí, ale aj ďalších, ktorí zahynuli vo svetovej vojne, sa nestalo. Takí ľudia nemajú mať priestor vo verejnom živote a majú byť z neho vytesňovaní, aby nemohli šíriť tieto nezmysly,“ konštatoval podpredseda vlády.
Peter Pellegrini je veľmi rád, že aj Slovensko prostredníctvom Múzea holokaustu v Seredi úzko spolupracuje s múzeom Jad vašem v Jeruzaleme. „Riaditeľka pre medzinárodné vzťahy vysoko ocenila spoluprácu Slovenska a múzea Jad vašem a čo ma viac teší, že tak ako tu, v Jad vašem, som videl veľa detí a mladých ľudí, ktorí si prišli pripomenúť históriu, tak aj do Serede chodí čím ďalej tým viac škôl. Myslím, že to je tá cesta, ako mladým ľuďom pripomínať tie hrôzy,“ zdôraznil.
Zároveň sa domnieva, že je dôležité pripomínať si históriu aj preto, lebo mnohí preživší holokaustu už nemajú toľko energie a kapacity, aby to svedectvo vyjadrili osobne.
Podpredseda vlády taktiež ocenil odvahu Slovákov, ktorí počas vojny pomáhali zachrániť mnohé životy. V múzeu je im preto na počesť vytvorený pamätník Spravodliví medzi národmi. „Nesmierne som bol hrdý, keď som navštívil miesto, kde sú do skaly vytesané mená Spravodlivých medzi národmi, Slovákov a celých rodín, ktoré pomáhali počas druhej svetovej vojny zachrániť stovky životov, za čo im tu vzdali takúto úctu a hold,“ dodal Peter Pellegrini.
Tento rok v zozname tých, ktorí získali izraelské štátne vyznamenanie Spravodlivý medzi národmi, pribudli ďalší siedmi Slováci. Mená ocenených budú vytesané do Múru cti v Záhrade Spravodlivých v Jad vašem. Pripoja sa tak k takmer 570 odvážnym mužom a ženám zo Slovenska a takmer 27.000 jednotlivcom z mnohých ďalších krajín.
Titul Spravodliví medzi národmi je každoročným ocenením, ktorým sa vyjadruje úcta a obdiv nad veľkými činmi obyčajných ľudí, ktorí riskovali vlastný život pri záchrane prenasledovaných židovských spoluobčanov. Je prejavom vďaky židovského národa ľuďom nežidovského pôvodu za záchranu Židov.
Komisia pre rozpoznávanie spravodlivých bola založená v roku 1963 pri pamätníku Jad vašem a je vedená Izraelským najvyšším súdom. Väčšina ocenených zo Slovenska získala tento titul po roku 1990, keď došlo k obnoveniu diplomatických stykov medzi Česko-Slovenskom a Izraelom.
Na hranicu s Mexikom pošlú stovky ďalších amerických vojakov
Posily majú zabezpečiť hranicu pred nelegálnymi migrantmi.
Nemecko vyšetruje únik listu, v ktorom veľvyslanec varoval pred rozvratom v USA
Veľvyslanec v liste uviedol, že nová administratíva Donalda Trumpa sa bude snažiť nanovo definovať ústavný poriadok v USA.
Ako bude vyzerať zahraničná politika USA? Prehovoril minister
Nový americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v stredu oznámil, že jeho rezort sa odkloní od záležitostí klímy a kultúrnych otázok.
Americká vláda zastavila príchod aj utečencom, ktorým už schválili presídlenie
Administratíva nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastavila vstup do USA aj utečencom, ktorí už dostali povolenie na presídlenie.
Zelenskyj: Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na územia okupované Ruskom
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že Ukrajina sa nevzdá právnych nárokov na svoje územia, ktoré sú momentálne okupované Ruskom, aj keby ju o to požiadali "všetci spojenci sveta".