Mieru korupčnosti vnímajú Slováci rovnako i napriek menšej osobnej skúsenosti
Presvedčenie verejnosti o miere skorumpovanosti politikov a štátnych úradníkov sa nemení, hoci osobnú skúsenosť s korupciou potvrdzuje menej ľudí. To sú zistenia Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v rámci programu medzinárodného komparatívneho výskumu International Social Survey Programme (ISSP).
V roku 2016 bol výskum zameraný na tematický modul Úloha vlády, súčasťou ktorého bolo i hodnotenie vnímania korupcie. Dáta z roku 2016 bolo možné porovnať so zisteniami z roku 2008, keď sa výskum zameral na rovnaký tematický okruh.
Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV poukázal na fakt, že pri komparácii odpovedí z rokov 2008 a 2016 možno vidieť pretrvávajúci kritický pohľad verejnosti na korupčnosť politikov a štátnych úradníkov. „V roku 2008 odpovedalo 55,8 percenta respondentov, že do korupcie sú zaplatení mnohí, alebo takmer všetci politici a v roku 2016 to bolo 58,7 percenta opýtaných. Mnohých, alebo všetkých štátnych úradníkov spájalo s korupciou v oboch výskumoch tiež viac ako 50 percent respondentov, v roku 2008 to bolo 53,7 percenta a v roku 2016 50,1 percenta,“ prezentoval výsledky prieskumu Bahna.
Upozornil, že percentuálny pohyb v tomto prípade nemožno považovať za signifikantný. V prípade vzorky 1150 respondentov, ktorí v prieskume odpovedali, znamenajú čísla viac menej konštantnosť pohľadu.
Odpovede respondentov ani v jednom výskume neovplyvnili demografické prvky - vek, pohlavie, vzdelanie ani miesto bydliska. To, čo odlišovalo odpovede boli politické preferencie opýtaných. I v minuloročnom prieskume. „Voliči strany SNS a ešte výraznejšie voliči strany Smer-SD boli v ňom k politikom o niečo zhovievavejší, za korupčných ich považovali o niečo menej často. Naopak, častejšie politikov spájali s korupciou voliči ĽSNS a nevoliči,“ uviedol Bahna. Dodal, že Kotlebovi voliči boli takisto kritickejší aj v otázke skorumpovanosti štátnych úradníkov, častejšie sa v tomto ohľade kriticky vyjadrovali aj voliči hnutia Sme Rodina. „Naopak, menej kritickí boli podľa prieskumu voliči strany Smer-SD,“ doplnil sociológ.
S relatívne ustáleným pohľadom na korupčnosť kontrastuje veľký pokles výskytu osobnej skúsenosti s korupciou. „Kým v roku 2008 priznalo, že takúto skúsenosť nemá 38,7 percenta respondentov, podľa odpovedí v roku 2016 sa s vypýtaním úplatku nestretlo 56,6 percenta opýtaných,“ informoval Bahna. Niekoľkokrát, pomerne alebo veľmi často sa s korupciou podľa prieskumu stretlo 14 percent respondentov. „Častejšie osobnú skúsenosť s korupciou deklarovali v prieskume voliči ĽSNS,“ prezentoval sociológ ďalšiu časť zistení.
Výskum sa realizoval od 13. októbra do 28. novembra 2016 metódou stratifikovaného náhodného výberu. Na otázky odpovedalo 1150 dospelých respondentov.
Záchranári zasahujú pri zranenej chodkyni
Na Orave zasahuje záchranná zdravotná služba kvôli zrazenej chodkyni.
Hargaš z PS: Premiér hovorí najmä o politike, nie o tom, čo občania potrebujú počuť
Poslanec Národnej rady Ján Hargaš reagoval na vyhlásenie premiéra o kybernetickom útoku na systémy Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Stratili sa dve deti, polícia vyhlásila pátranie
Polícia vyhlásila pátranie po dvoch maloletých deťoch.
Začali sa protesty za účasť v EÚ a NATO
Vo viacerých mestách Slovenska sa v piatok večer konajú protesty, ktorým cieľom je zdôrazniť, že Slovensko patrí do Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
Vláda pripravuje vyhostenie zahraničných inštruktorov
V najbližších dňoch sa pripravuje vyhostenie zahraničných inštruktorov, ktorí sú na území Slovenskej republiky.