Zabúdate často? Tu je 5 zvláštnych dôvodov, prečo
Výpadky pamäte majú veľa príčin a často potrápia aj mladšie ročníky. Čo môže byť ich príčinou?
Patríte medzi ľudí, ktorí pri vstupe do miestnosti zabudnú, na čo tam vlastne prišli? Zabúdate si zaliať čaj a dávate opakovane zohrievať vodu? V súčasnej hektickej dobe nejde o nič nezvyčajné, každý občas zabudne, najmä ak máte stresujúce a namáhavé povolanie.
Ak ale s takýmito problémami bojujete denne, môže ich spôsobovať aj jeden z týchto zvláštnych faktorov.
Depresie
A chronický stres sa môžu veľmi negatívne podpísať na fungovaní vašej mysle. Tu nepatrí iba pamäť, ale aj rýchlosť reagovania na otázku či problém, schopnosť kriticky myslieť, či schopnosť sústrediť sa na jednu úlohu a jej vykonanie.
Určite to poznáte aj vy – v práci sa dostanete do stresu a pod jeho vplyvom začnete robiť chyby. Tieto chyby nám ale spôsobia ešte väčší stres a tak sa dostávame do nepríjemného začarovaného kruhu, z ktorého niet úniku. Bojujte preto so stresom zdravým stravovaním, cvičením a nezabúdajte na svoje koníčky, priateľov a skutočný relax.
Lieky
Nielen lieky na predpis, ale aj voľnopredajné môžu vašej pamäti spôsobiť komplikácie. Pozor na antihistaminiká, lieky na pálenie záhy, lieky na tlmenie kŕčov alebo niektoré antidepresíva.
Pokiaľ zažívate problémy s pamäťou po nasadení nových liekov, prekonzultujte ich vedľajšie účinky s lekárom. Nikdy ich ale neprestaňte užívať! Lieky na predpis je vždy lepšie vymeniť, než ich užívanie ignorovať.
Nadmerná únava
Na únavu existuje jednoduchý liek – spánok. No ak máte problémy s pamäťou, čo je počas únavy normálne, nestačí hocaký spánok, ale skutočne kvalitný a hlboký, ktorý trvá aspoň 7 hodín
Ak vás trápi spánkové apnoe, môžete mať problém s okysličením mozgu, čo sa taktiež postupne prejaví na fungovaní mozgu a aj pamäti.
Cukrovka
A tiež iné choroby, ktoré zaťažujú cievy (a cievy v mozgu), majú negatívny vplyv na pamäť. Pozor teda aj na vysoký krvný tlak a cholesterol, tiež na problémy so štítnou žľazou a pečeňou.
V niektorých prípadoch môže zlyhávať pamäť aj pri extrémnom nedostatku vitamínu B12. Pokiaľ s ňou bojujete a nenachádzate príčinu, skúste si nechať vyšetriť aj jeho hladiny a prípadne ich doplňte.
Alkohol
Je dobre známe, že pri nadmernom pití alkoholu sa nám mozog doslova zatemní a ani pamäť nemôže pracovať správne. Žiaľ, ak alkoholu holdujete viac a rozhodnete sa dať si detox, môžete zažiť podobný problém.
Tento stav by ale po niekoľkých týždňoch mal zmiznúť a vaša pamäť by mala fungovať normálne.
Patríte medzi ľudí, ktorí ľahko zabúdajú? Ako si v týchto prípadoch pomáhate?
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.