Cítite počas športu únavu? Tu je 6 možných príčin
Prepadla vás uprostred tréningu či športu veľká únava? Prezradíme vám, čo ju spôsobuje a ako ju môžete poraziť.
Únava po športovaní je celkom prirodzená, čo ale znamená pocit únavy počas toho, ako športujeme, cvičíme alebo inak fyzicky trénujeme? Faktorov môže byť niekoľko - od vedľajších účinkov antidepresív až po zlý jedálniček, anémiu alebo chronický stres.
Takýto pokles energie ale majú na svedomí najčastejšie tieto príčiny:
Strava
Váš jedálniček by mal pozostávať z vyváženej, výživnej a pravidelnej stravy. Únavu pred cvičením ale môže spôsobovať aj posledné jedlo, ktoré ste pred tréningom skonzumovali.
Je jasné, že pred tréningom by ste aspoň hodinu až hodinu a pol nemali jesť mastné, ťažké alebo príliš sladké jedlá. Naopak, účinná je kombinácia ovocia a proteínov (napríklad avokádo s jogurtom alebo banán s jogurtom).
Na jedálniček si ale dávajte pred a po téningu pozor aj vzhľadom na to, aké máte ciele. Pri chudnutí sa totiž musíte stravovať inak ako pri naberaní svalovej hmoty.
Alergia
Alergici môžu najmä na jar pociťovať pri športe zvýšenú únavu, najmä ak športujú vonku. Príroda sa prebúdza a to dráždi sliznicu alergikov, spôsobuje kašeľ, dýchavičnosť, pálenie očí a ostatné príznaky. Pokiaľ ich na sebe pozorujete a tieto symptómy neutíšia ani antihistaminiká, športujte na istú dobu radšej v interiéri.
Dehydratácia
Ide o najčastejšiu príčinu pocitu únavy pri športe, hoci iba málo ľudí s ňou bojuje. Pokiaľ nedodržujete skutočne správny a dostatočný pitný režim, vaše telo bude najmä pri športe a ťažkých fyzických aktivitách reagovať zvýšeným pocitom únavy a celkovým spomalením.
Odporúčame vám mať pri sebe vždy vodu, najmä počas športu.
Štítna žľaza
Príznakom zníženej činnosti štítnej žľazy (hypotyreózy) je aj neustála únava, ktorá vás neopustí ani pri športe.
Sledujte aj ostatné príznaky, dávajte zvlášť pozor na krvný tlak, zmeny v hmotnosti, úzkostné stavy alebo výpadky pamäte. V takom prípade by ste rozhodne mali navštíviť lekára.
Nedostatok spánku
Pravidelný a kvalitný spánok neovplyvňuje iba váš výkon v práci, ale aj pri športe. Spánok je dokonca kľúčový pre regeneráciu tela a získanie nových síl na ďalší tréning. Ak teda spíte málo alebo máte prerušovaný spánok, nemôžete od seba očakávať, že pri cvičení budete silní, rýchli a energickí.
Hormonálne zmeny
Najmä zmeny v hladinách hormónu kortizolu, ktoré pri kratšom cvičení klesajú. Pri tréningu nad jednu hodinu ale hladiny stúpajú a tieto výkyvy môžu u citlivejších ľudí spôsobiť nepríjemný pocit únavy a vyčerpania.
Nestabilné hladiny kortizolu sa tiež podpisujú na poruchách spánku, čo opäť vedie k zvýšenému pocitu únavy všeobecne, nielen počas tréningu. Ženy môžu pociťovať zvýšenú únavu počas cvičenia aj pred menštruáciou.
Máte skúsenosti s pocitom únavy počas tréningu? Podarilo sa vám vypátrať a odstrániť príčinu?
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.