Keď biely povlak pokryje čokoládu - dá sa ešte konzumovať?
- 18:26 10.02.2017
- Bratislava

Prezradíme vám, z čoho sa tento povlak na čokoláde tvorí a či je bezpečné ju ešte jesť.
Určite sa stalo už aj vám, že ste si po otvorení čokolády všimli, že je niekedy pokrytá tenkým bielym povlakom. Je vtedy bezpečné ju konzumovať? A z čoho a prečo sa tento povlak tvorí?
Väčšina z nás pre istotu takúto čokoládu nezje. Robíte ale chybu, pretože hoci je tento biely povlak nevzhľadný, nie je nebezpečný a vy môžete čokoládu bez starostí skonzumovať. Tento povlak nie je pleseň, ale vzniká z vyzrážaného tuku alebo cukru, teda je výsledkom chemických procesov v čokoláde.
Prečo ale tieto procesy prebiehajú?
Pokiaľ je čokoláda nesprávne skladovaná a je vystavená vlhkému prostrediu, vedie to k vyzrážaniu cukru. Ten pohltí vlhkosť a vystúpi na povrch čokolády. Vtedy má podobu drobných a jemných kryštálikov. Keď po istej dobe cukor uschne, zmení sa na suchý prášok, ktorý na povrchu čokolády vytvorí bodky alebo celý povlak.
Podobne je to aj s tukom. Ten vystúpi na povrch taktiež po teplotných výkyvoch. Huffingtonpost.com uvádza, že je to výsledok zlého temperovania čokolády. Vyzrážanie tuku ale nastáva aj vtedy, ak je v čokoláde použité nekvalitné kakaové maslo a tiež v prípade, že čokoláda sa plní studenou náplňou.
Stále ale platí, že nejde o pleseň a čokoládu je bezpečné skonzumovať, pokiaľ je ešte v záručnej dobe.

Pápež spravil prvý krok k vyhláseniu architekta Gaudího za svätého
Katolícka cirkev vyslala španielskeho architekta Antoniho Gaudího, autora barcelonskej baziliky Sagrada Família, prezývaného "boží architekt", na cestu k svätosti, oznámil Vatikán.

Dva meteorické roje naraz: Tešiť sa môžeme už v apríli
Meteorické roje bude možné pozorovať ďalekohľadom aj voľným okom.

Na Slovensku sprístupnia ďalšiu štôlňu, boli sme sa pozrieť vnútri
Štôlňam v Banskej Štiavnici či na Gemeri bude konkurovať Horný Spiš.

Varovanie z polárneho kruhu: Hrozí ďalšia pandémia?
Pandorinu skrinku na severnom póle by čoskoro mohlo otvoriť globálne otepľovanie.

V európskej krajine už roky fungujú vlaky zadarmo. Čo na to obyvatelia?
Jednoduchšie cestovanie a menšie znečistenie životného prostredia. Aj to sú plusy, ktorými sa obhajuje vláda pri svojom rozhodnutí.