6 autoimunitných chorôb, ktoré sa pohrávajú s vašou váhou
Autoimunitné ochorenie je také, kedy váš imunitný systém začne napádať vlastné orgány, tkanivá a bunky. Aj keď sú na vzostupe, stále ich je ťažko diagnostikovať.
Príznaky môžu byť rôzne, ako napríklad únava, ťažkosti s bruchom, bolesť v kĺboch, ale existuje jeden spoločný symptóm pre všetky. Zmeny hmotnosti.
Takže ak vaša váha pôjde prudko nahor alebo naopak, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom, ak si myslíte, že zato môže autoimunitné ochorenie.
1. Cukrovka 1. typu
Tento typ cukrovky spôsobuje, že imunitný systém napáda vlastné bunky, ktoré produkujú inzulín v pankrease. Inzulín hrá kľúčovú rolu v tom, ako vaše telo používa a ukladá glukózu, a preto veľa ľudí s týmto ochorením má skúsenosť s nevysvetliteľnou stratou hmotnosti. Ďalšie príznaky sú nadmerný smäd, časté močenie, únava alebo rozmazané videnie.
2. Reumatoidná artritída
Zvýšenie telesnej hmotnosti nie je technicky príznakom reumatoidnej artritídy, ale je bežné. Steroidy bežne používané na zníženie zápalu môžu spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti a zadržiavanie vody, bolesti kĺbov, stuhnutosť a únavu. Tieto faktory vám môžu sťažovať bežné pohybové aktivity. Pokiaľ teda nemôžete naplno cvičiť, skúste chôdzu, ktorá vám takisto pomôže regulovať váhu.
3. Celiakia
Síce počujeme veľa o citlivosti na lepok, ale v skutočnosti trpí celiakiou asi 1% populácie. Na ich váhe sa to prejavuje v tom, že títo ľudia sú tenkí. Ďalšie príznaky zahŕňajú bolesť brucha, nadúvanie, bolesti hlavy, bolesti kĺbov, alebo anémiu. Lekár vám pomocou krvných testov určí, či trpíte týmto ochorením.
4. Addisonova choroba
Toto autoimunitné ochorenie ovplyvňuje nadobličky, ktoré regulujú hormóny, ktoré vám pomáhajú vyrovnať sa so stresom a regulujú krvný tlak. Keď nadobličky neprodukujú dostatok týchto hormónov, môže to spôsobiť zníženie chuti do jedla, nevoľnosť a náhly úbytok na váhe. Rovnako sa ochorenie prejavuje vyčerpanosťou alebo zmenou nálady.
5. Poruchy štítnej žľazy
Tie spôsobujú nevysvetliteľné zmeny hmotnosti. Vaša štítna žľaza pomáha kontrolovať váš metabolizmus, takže ak je znížená jej funkcia (hypotyreóza), všetko sa v tele spomaľuje. To je dôvod, prečo medzi časté príznaky patrí priberanie na váhe, únava, zápcha, vypadávanie vlasov a depresie.
Naopak pri hypertyreóze sa všetko urýchľuje, a teda aj keď budete jesť veľké množstvá jedla, nebudete mať šancu pribrať. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať búšenie srdca, časté pohyby čriev a poruchy spánku.
Čítajte: 7 typov bolestí brucha
6. Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
Crohnova choroba a kolitída majú tendenciu vyskytovať sa spolu, pretože obe sú zápalové črevné ochorenia spôsobené abnormálnou imunitnou odpoveďou.
Rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že ulcerózna kolitída ovplyvňuje len hrubé črevo, zatiaľ čo Crohnova môže mať vplyv na akúkoľvek časť gastrointestinálneho traktu. Obe ochorenia môžu vyvolať hnačku a kŕče a úbytok na váhe je tiež bežným príznakom.
Pokiaľ máte podozrenie na niektorú z týchto chorôb, poraďte sa svojím lekárom, ktorý ich dokáže potvrdiť alebo vylúčiť prostredníctvom testov.
Intímne zdravie v zime: Na toto by ženy nemali zabúdať v chladných mesiacoch
Chladné počasie môže mnohým ženám priniesť zdravotné komplikácie.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.