Musíte skutočne doužívať celé balenie antibiotík?
Určite každý z nás pozná jedno odporúčanie lekárov ohľadom antibiotík. Doužívajte ich všetky. Je to však skutočne potrebné?
Staré a platné pravidlo
Existuje konvenčná lekárska múdrosť, ktorá nám radí, že antibiotika by sme mali doužívať do poslednej tabletky. Toto poučenie pochádza z toho, že pokiaľ antibiotika nedoberieme všetky, môže sa u nás objaviť rezistencia. Alebo sa váš stav môže opätovne zhoršiť a nakoniec budete musieť brať viac ďalších liekov, ktoré vás ochorenia zbavia.
Je to skutočne tak?
V nedávnej správe Svetovej zdravotníckej organizácie o osvetových kampaniach spojených s antibiotikami, výskumníci dávajú na vedomie, že keď u pacienta zmiznú symptómy ochorenia, je to dôvod na nedobratie všetkých tabletiek antibiotik.
Pokračovanie prijímania antibiotik aj po vymiznutí symptómov môže viesť k zvýšeniu rizika vzniku alergickej reakcie, poškodenia obličiek, krviniek alebo to môže viesť k problémom s pečeňou.
Prebytočná expozícia antibiotikám vedie k tomu, že baktérie sa stávajú rezistentné voči nim. Pokiaľ teda beriete antibiotika zbytočne, vedie to k tomu, že baktérie majú viac času na to, aby sa naučili, ako si vytvoriť rezistenciu voči lieku, antibiotiku. A to u vás vedie k rezistencií na antibiotiká.
Keď sa toto stane, je pravdepodobné, že rezistentné baktérie sa ľahšie šíria a to hlavne na ľudí s oslabeným imunitným systémom. To sa deje hlavne v nemocniciach.
Toto však neznamená, že by ste sa mali svojich liekov zbaviť akonáhle je vám lepšie. Existujú viaceré infekcie, ako napr. streptokok v hrdle, legionelóza a tuberkulóza, ktoré potrebujú plnú liečbu antibiotikami, ak majú byť zneškodnené.
Vo všeobecnosti platí, že ak sa cítite lepšie, váš imunitný systém dostal infekciu pod kontrolu. Na nič však neexistuje jednotný návod, keďže naše telá sú rôzne. Preto sa poraďte so svojím lekárom pri akýchkoľvek pochybnostiach.
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.