Vynálezca telefónu Alexander Graham Bell sa narodil pred 170 rokmi
- 6:02 03.03.2017
- Edinburgh/Bratislava
Britsko-americký vynálezca a pedagóg Alexander Graham Bell má škótsky pôvod. Jeho otec i starý otec sa venovali výskumu mechaniky zvukov.
Jeho to priviedlo k vyučovaniu nepočujúcich a neskôr k vynálezu telefónu. V piatok 3. marca uplynie 170 rokov od jeho narodenia.
Alexander Graham Bell sa narodil 3. marca 1847 v škótskom Edinburghu vo Veľkej Británii. Rodina sa v roku 1870 presťahovala do Kanady. O rok neskôr sa Graham Bell stal učiteľom v americkej bostonskej škole pre hluchonemých. K pomáhaniu nepočujúcim ho priviedla hluchota jeho matky, s ktorou sa musela vyrovnať už ako dospelá. Bell si otvoril v Bostone vlastnú školu reči. Jej financovanie mu umožnil budúci svokor a jeho podporovateľmi sa stali aj rodičia nepočujúcich detí, ktoré Bell vyučoval. Bell, sám nie veľmi zručný, si vzal za asistenta Thomasa Watsona, ktorý mu pomáhal pri experimentoch s telegrafom. V spolupráci s ušným špecialistom Clarencom Blakeom sa zaoberal možnosťou záznamu zvukových vibrácií. Výsledkom mnohých experimentov bol prenos zvuku po vedení - telefón. Graham Bell sa pritom dostal do sporu s ďalším vynálezcom Elishom Greyom, ktorý o patent na telefón požiadal iba niekoľko hodín po Bellovi.
Verejnosť sa s vynálezom telefónu po prvý raz zoznámila počas veľtrhu v americkej Filadelfii v júni 1876.
Hneď, ako atrament na patente zaschol, Bell založil spoločnosť Bell Telephone Company (1877). V roku 1886 malo telefón zavedených viac ako 150.000 amerických domácností. Prvý transkontinentálny telefonický rozhovor sa uskutočnil v januári 1915 medzi americkými mestami New York a San Francisco.
Jeho kariéra však vynálezom telefónu neskončila. Naďalej pracoval v oblasti prenosu a transformácie zvukov, zdokonaľoval svoje metódy ako naučiť nepočujúcich hovoriť a konal medicínske experimenty. Do jeho pedagogickej opatery sa dostala napríklad aj nepočujúca a nevidiaca Helena Kellerová, prvá osoba s dvojnásobným hendikepom, ktorá sa naučila hovoriť.
Svoj významný podiel má Alexander Graham Bell aj na časopise National Geographic, vychádzajúcom dodnes. Získal 18 vlastných patentov a na 12 bol spoluautorom.
Alexander Graham Bell zomrel 2. augusta 1922 vo svojom dome Beinn Bhreagh v Kanade počas diktovania príspevku do časopisu. Dožil sa 75 rokov.
List, v ktorom Alexander Graham Bell spísal pre svojich rodičov inštrukcie pre uzemnenie telefónu sa stal v januári 2012 predmetom dražby v meste Amherst v americkom štáte Massachusetts. Sedemstranový list z roku 1878 obsahoval podrobné inštrukcie vrátane dvoch náčrtov, v ktorých Bell popísal postup natiahnutia telefónnych káblov s cieľom ochrany pred účinkami blesku. Bell napísal list len dva roky po tom, čo získal patent na telefón.
Potravinári odkazujú: Nejedzte vianočné stromčeky! V Belgicku sa rozmohol starý trend
Belgický štátny potravinový úrad vydal varovanie, v ktorom občanov vystríha pred zužitkovaním vianočných stromčekov v potravinách.
Muž uviazol v autonómnom vozidle, krúžilo dookola po parkovisku
Zákazník taxi služby s autonómnym vozidlom takmer omeškal let kvôli zlyhaniu systému v aute.
VIDEO: Pes celý život prežil na reťazi. Takto reagoval na svoj prvý sneh
Pes precestoval pol sveta, aby sa nakoniec zoznámil so snehom.
Nechty na nohách si mnohí strihajú nesprávne. Toto je najlepší spôsob
Ak nechcete, aby vám nechty zarastali, mali by ste zvoliť správnu techniku strihania.
Ako sa starať o smartfón v zime: Takto sa vyhnete vybíjaniu a poškodeniu
Toto sú štyri veci, ktoré by mali používatelia smartfónov robiť v chladnom počasí.