Ako mikróby a parazity v čreve ovplyvňujú vašu psychiku
Mikróby žijúce v našich črevách môžu ovplyvniť našu náladu.
Vzťah medzi emóciami a zdravím čriev nie je nič nové. Vedci už dlho vedia, že enterický nervový systém (ENS) v črevách, je spojený s mozgom cez blúdivý nerv. Keď prežívame smútok, strach alebo iný emocionálny stav, ovplyvnené je aj črevo. No platí to aj naopak. Ak je prítomný zápal alebo infekcia či nerovnováha baktérií v črevách, náš emocionálny stav trpí tiež.
Výskumníci vzali tieto závery o krok ďalej a začali skúmať, ako mikróby v črevách menia správanie a náladu. Přemysl Berčík, docent gastroenterológie na McMaster University, si uvedomil, že jeho pacienti trpia nielen gastrointestinálnymi ochoreniami, ale aj depresiou a úzkosťou.
Berčík a jeho tím zistil, že "mierny črevný zápal spôsobený chronickou parazitárnou infekciou ... vyvoláva správanie podobné úzkosti u myší." V jeho výskume použil dva typy myší - Balb/c a NIH Swiss. Myši Balb/c sú tradične bojazlivé a vykazujú správanie podobné úzkosti, zatiaľ čo NIH Swiss myši sú odvážne a dobrodružné. Okrem toho, že sa líšia v správaní, tieto typy myší majú tiež odlišné zloženie črevných mikróbov.
Vedci vychovali kontrolné myši každého druhu, ako aj bezmikrobné myši od každého typu. Keď myši dospeli, niektorým z Balb/c myší bez mikróbov dali črevné baktérie od normálnych Balb/c myší. Ďalšej časti dali baktérie od NIH Swiss myší. To isté urobili u bezmikrobných NIH Swiss myší.
Keď im dali ich vlastnú mikroflóru, mali rovnaké správanie ako u bežných konvenčných myší. Balb/c myši zostali plaché a NIH Swiss myši zostali odvážne a skúmavé. Keď však Balb/c myšiam dali mikróby od NIH Swiss, stali sa odvážnejšie. A platilo to aj naopak - NIH Swiss myši s mikróbami od Balb/c myší sa stali plaché a úzkostlivé. To naznačuje, že črevná mikroflóra má vplyv na správanie.
Aj keď je tento výskum ešte stále v plienkach, mnohí psychiatri sa tejto téme viac venujú. Psychiatrička Emily Deans pripomína, že črevné baktérie Lactobacillus a Bifidobacterium produkujú upokojujúci neurotransmiter známy ako GABA, zatiaľ čo Bacillus a Serratia produkujú dopamín - neurotransmiter, ktorý aktivuje centrá odmeny a slasti v mozgu.
Pravidelná konzumácia potravín bohatých na probiotiká, ako je jogurt, kefír, kombucha a fermentovaná zelenina, alebo probiotické doplnky stravy, tak môže zlepšiť vašu náladu.
Tieto bežné lieky výrazne zvyšujú riziko autizmu a ADHD, tehotné ženy by ich nemali brať
Lieky, ktoré užívajú milióny tehotných žien, môžu mať za následok autizmus u detí.
Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta
Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Tento druh mlieka je spojený s depresiou a úzkosťou
Výskumníci radia, ktorý typ mlieka je lepší z hľadiska vplyvu na duševné zdravie.
Odborník na rakovinu hrubého čreva: Tieto tri veci by som v kúpeľni nikdy nepoužil
Lekár prezradil niekoľko bežných vecí, ktoré vám po vykonaní potreby môžu škodiť.
Dietologička: Tieto vitamíny by som nikdy neužívala, spôsobujú obličkové kamene a rakovinu
Odborníčka na výživu onkologických pacientov varuje pred bežnými doplnkami stravy, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete.