Koalícia na vládu predloží ústavné riešenie zrušenia Mečiarových amnestií

Koalícia v stredu (15. 3.) na vláde predloží ústavné riešenie zrušenia tzv. Mečiarových amnestií. Oznámil to po dnešnom rokovaní koaličnej rady predseda vlády a Smeru-SD Robert Fico.
"Vládna koalícia sa rozhodla ústavnou cestou pristúpiť k zrušeniu Mečiarových amnestií. Očakávam v tomto aj konštruktívny prístup opozície," povedal Fico s tým, že koalícia chce zrušiť Mečiarove amnestie.
„Sme pripravení zahlasovať za zrušenie Mečiarových amnestií, ak predtým urobíme príslušnú zmenu Ústavy SR,“ vyhlásil za koalíciu Fico. Dohodnuté riešenie počíta s tým, že Národná rada SR a Ústavný súd SR dostanú kompetencie, aby mohli konať. Keď ich dostanú, budú môcť poslanci pristúpiť k zrušeniu Mečiarových amnestií. Na to treba podľa Fica spomínanú zmenu Ústavy SR. Detaily povie koalícia v stredu pred rokovaním vlády, teraz na návrhoch pracujú experti. Riešenie má počítať aj so zrušením amnestie exprezidenta Michala Kováča.
„Chceme predstaviť právne čistú cestu,“ zdôraznil predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko, ktorý zároveň odmietol zneužívanie témy na politikárčenie. Danko hovorí o nájdení kompromisu. S tým súhlasí aj podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý je s dohodnutým riešením absolútne spokojný.
„Našli sme kompromis, ktorý umožní zrušiť Mečiarove amnestie. Národná rady bude konať na základe ústavy a hneď môžeme na tej istej schôdzi hlasovať za zrušenie Mečiarových amnestií. Blížime sa k záveru. Ak nedôjde k politikárčeniu, celá Národná rada môže podporiť zrušenie týchto amnestií,“ povedal Bugár.
Fico poznamenal, že riešenie, ktoré do parlamentu priniesla opozícia, nie je ústavnou cestou k zrušeniu Mečiarových amnestií. „To je náš názor,“ uviedol Fico. Danko očakáva k nájdenému riešeniu aj podporné stanovisko od prezidenta SR Andreja Kisku. „Veríme, že aj opozícia podporí náš prístup,“ doplnil šéf parlamentu a SNS. Bugár doplnil, že zrušením Mečiarových amnestií sa majú uvoľniť ruky orgánom činným v trestnom konaní.
Koalícia už minulý týždeň hovorila, že hľadá právne čistý spôsob zrušenia Mečiarových amnestií. Na stole bol návrh Smeru-SD, podľa ktorého by Ústavný súd SR mal dostať právomoc rozhodnúť o zrušiteľnosti amnestií ešte predtým, ako budú poslanci hlasovať. Most-Híd mal opačný návrh, aby poslanci najskôr zrušili Mečiarove amnestie a potom by Ústavný súd ich rozhodnutie preskúmal.
Smer-SD dlhodobo tvrdil, že Mečiarove amnestie sú amorálne, ale právne nezrušiteľné. SNS tiež o ich zrušiteľnosti pochybuje. Podpredseda Smeru-SD a minister kultúry Marek Maďarič sa však nedávno vyjadril, že ak by bol poslancom, hlasoval by za zrušenie. O zrušení hovorí aj poslanec Smeru-SD a mediálny poradca predsedu vlády Erik Tomáš.
Amnestie udelené v roku 1998 vtedajším premiérom Vladimírom Mečiarom sa týkajú prípadu zavlečenia prezidentovho syna Michala Kováča ml. do cudziny, ako aj zmareného referenda. Zo skutku zavlečenia bolo podozrievané vtedajšie vedenie SIS. S prípadom súvisí aj vražda Róberta Remiáša.

Šutaj Eštok predstaví na koaličnej rade návrh na stabilizáciu politických strán
Minister vnútra a líder Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok predstaví na najbližšej koaličnej rade návrh, ktorým chce stabilizovať politické strany na Slovensku.

Kubina: Ústavný súd nepovedal, že minister konal pri čurillovcoch zákonne
Ústavný súd SR nekonštatoval, že minister postupoval pri postavení skupiny policajtov, známych aj ako čurillovci, bývalej Národnej kriminálnej agentúry mimo služby zákonne.

Padnutie omietky v ambulancii polikliniky mal spôsobiť sonický tresk
Stropná omietka zranila ženu, ktorá bola u lekárky s dvoma deťmi.

Ministerstvo zahraničných vecí SR varuje pred silnou piesočnou búrkou
MZVEZ varuje pred piesočnou búrkou, ktorá má v stredu zasiahnuť Egypt.

V Bratislave sa na križovatke zrazila električka s autom
Pre nehodu na križovatke obojsmerne nepremávali električky č. 4.