Na Slovensku fajčí príliš veľa mladých, kritizuje výbor OSN
Na Slovensku fajčí príliš veľa predovšetkým mladých ľudí, tvrdí Výbor OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva.
"Výbor je naďalej znepokojený vysokou mierou užívania tabaku a jeho zdravotných následkoch, najmä na mladých ľudí, napriek mnohým legislatívnym iniciatívam a kampaniam na zvýšenie povedomia zameraných na boj proti fajčeniu," uvádza sa okrem iného v materiáli o prerokovaní druhej periodickej správy Slovenska k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach pred výborom OSN v Ženeve, ktorý už schválila vláda. Slovensko je zmluvnou stranou paktu a výbor dohliada na to, ako ho jednotlivé zmluvné štáty napĺňajú.
Výbor tiež Slovensko nabáda, aby zaistilo efektívne uplatnenie svojej protifajčiarskej legislatívy a zintenzívnilo kampane na zvyšovanie povedomia v tejto oblasti. "Výbor takisto odporúča zmluvnej strane, aby prijala komplexný národný plán alebo stratégiu na boj proti fajčeniu, ktoré by obsahovali ustanovenia o zdravotnej starostlivosti," píše sa v materiáli. Na odporúčania výboru reagovali ako zodpovedné rezorty ministerstvo školstva a zdravotníctva.
Dôkazom toho, že Slovensko boj proti fajčeniu berie vážne, má byť v máji schválená novela zákona o ochrane nefajčiarov. Z tej okrem iného vyplýva, že v obchodných centrách sa môže fajčiť len v priestoroch, ktoré sú stavebne oddelené a dym z nich nepreniká do verejne prístupných priestorov nákupných centier. Novela tiež zakazuje fajčiť v budovách zdravotníckych zariadení a vo všetkých športových zariadeniach. Úrad verejného zdravotníctva na odporúčania výboru reaguje aj tým, že každé dva roky robí súťaž pre fajčiarov „Prestaň a vyhraj“, prostredníctvom ktorej dochádza k redukcii fajčiarov. Ministerstvo školstva tvrdí, že odporúčanie výboru sa bude plniť v rámci Národného akčného plánu na kontrolu tabaku na obdobie rokov 2012 – 2014.
Slovensko obhajovalo svoju druhú periodickú správu podľa Medzinárodného paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach pred výborom OSN ešte vlani v máji. Slovenskú delegáciu vtedy viedol náš veľvyslanec pri OSN v Ženeve Fedor Rosocha. Tvorili ju aj vtedajší splnomocnenec vlády pre rómske komunity Miroslav Pollák, experti z Úradu vlády SR a rezortov práce, sociálnych vecí a rodiny, školstva i zahraničných vecí. Správy 18-člennému výboru predkladajú všetky zmluvné strany paktu každých päť rokov. Druhá periodická správa Slovenska pokrývala časové obdobie rokov 2002 až 2011. O uplatnení najnovších odporúčaní budeme výbor OSN opäť informovať v roku 2017.
IPčko: Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch
Vianoce nemusia byť dokonalé, nie sú ani o perfektných darčekoch. Ľudia by sa mali zamerať na to, čo je pre nich skutočne dôležité.
Kresťania slávia štvrtú adventnú nedeľu
Kresťania slávia 22. decembra štvrtú adventnú nedeľu. Katolíci i evanjelici počas tohto dňa na adventnom venci zapaľujú štvrtú sviečku, ktorá symbolizuje lásku. Osvetľuje posledné chvíle prípravy na narodenie Krista.
Šimkovičová chce lepšiu medzinárodnú spoluprácu, pribudnú nové inštitúty
K už existujúcim Slovenským inštitútom v zahraničí, ktoré propagujú Slovensko a jeho kultúru, by mali pribudnúť rovnaké inštitúcie v Číne a USA.
Prezident: Neprebral nás ani atentát, toto čakám od koalície
Podľa prezidenta napätie v spoločnosti a politike narastá aj po atentáte.
V nedeľu treba počítať s víchricou, pozor najmä v týchto oblastiach
Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého a druhého stupňa.