Ako si zlepšiť pamäť pomocou starovekej Gréckej techniky

Zabúdate? Pomôže vám tento jednoduchý trik.
Neurológovia na Radboud University zistili, že technikou, ktorú mnohí poznajú z britského seriálu Sherlock, môžete úspešne trénovať svoju pamäť.
Pamäťové paláce alebo metóda loci bola používaná už rečníkmi v starom Grécku. Jej korene siahajú k básnikovi Simonidesovi z Keosu a sú využívané pamäťovými majstrami sveta.
Pri tejto technike si zapamätáte pojmy tým, že im dáte geografickú polohu. Simonides z Keosu ju použil, keď ako jediný prežil zrútenie paláca, v ktorom sa konala veľká hostina. Dokázal správne identifikovať mŕtvoly iba podľa zasadacieho poriadku, ktorý si zapamätal.
Štúdia Radboud University zistila, že ak túto techniku využívate po dobu 40 dní, vaša mozgová aktivita začne byť podobná pamäťovým majstrom, ktorí súťažia v zapamätaní si pojmov. Keď tímto majstrom dali 20 minút, aby si spomenuli na 72 náhodných podstatných mien, v priemere si spomenuli na 71.
Priemerní ľudia v kontrolnej skupine si spomenuli len na 26. Potom každý deň podstúpili 30-minútový tréning, v ktorom sa prechádzali po známom priestore a kládli predmety na rôzne známe miesta. Po 40 dňoch si v priemere spomenuli na 62 slov. Po štyroch mesiacoch bez tréningu to bolo 48. Dosahovali tak vysokého skóre aj bez ďalšieho vzdelávania.
Neurológ Boris Konrad, spoluautor štúdie, hovorí:
Naozaj sa prejdite po priestore a neskôr si predstavte miesto, kde by ste umiestnili objekt. Vezmete materiál, na ktorý je naozaj ťažké si spomenúť, a premeníte ho na niečo prístupné. Nezväčší to kapacitu vašej pamäte, iba využijete inú formu pamäte, ktorá už má veľkú kapacitu. Každý, kto využije túto techniku môže podstatne zvýšiť úroveň svojej pamäte.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.