• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
18°Bratislava

Britský parlament schválil zákon o brexite

  • 7:36 14.03.2017
  • Bratislava
Britský parlament schválil zákon o brexite

Britský parlament schválil v pôvodnej podobe návrh zákona o brexite. Stalo sa tak v pondelok večer po tom, ako horná komora parlamentu - Snemovňa lordov - netrvala na dvoch dodatkoch, ktoré do zákona presadila a Dolná snemovňa ich krátko predtým zamietla.

Premiérke Therese Mayovej to umožní iniciovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa oficiálne spustí dvojročný proces rokovaní o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ.

Zákon o vystúpení z EÚ prešiel bez zmeny Dolnou snemovňou a Snemovňou lordov. Spustíme článok 50 do konca tohto mesiaca ako bolo plánované a očakávame výsledok, ktorý bude v záujme celej Veľkej Británie,“ uvádza sa vo vyhlásení britskej vlády, zverejnenom v mene ministra pre brexit Davida Jonesa bezprostredne po hlasovaní.

Dolná snemovňa v pondelok najprv zamietla dva dodatky k návrhu zákona o brexite, ktoré začiatkom marca odhlasovala horná komora parlamentu - Snemovňa lordov. Tá v pondelok následne o zákone opäť hlasovala, tentoraz však svoj odpor vzdala a schválila ho bez dodatkov. Prvý odmietla pomerom hlasov 274:135, druhý 274:118. Zákon o brexite bol tak definitívne schválený.

Horná komora pozmenila vládny návrh zákona dvoma dodatkami: jeden chráni práva občanov EÚ žijúcich v Británii a druhý zaručuje britskému parlamentu hlasovanie o akejkoľvek dosiahnutej dohode o brexite ešte skôr, ako ju ratifikuje Európsky parlament. Proti prvému z nich hlasovalo v pondelok 335 poslancov Dolnej snemovne, za ich bolo 287. Proti druhému dodatku bolo 331 zákonodarcov, 286 ho podporilo.

Mayová už predtým viackrát uviedla, že má v úmysle iniciovať článok 50 do konca marca. O odchode Británie z EÚ rozhodli voliči v referende, ktoré sa konalo 23. júna 2016.

Zákon musí ešte schváliť kráľovná Alžbeta II., čo je však len formalita. Tento krok sa očakáva v utorok.

Zdroj: info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine

Trump tvrdí, že Putin chce mier na Ukrajine

DNES - 7:36Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v utorok uviedol, že si myslí, že jeho ruský náprotivok Vladimir Putin si želá mier na Ukrajine.

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu

Trump telefonoval s Carneym, zablahoželal mu k volebnému víťazstvu

DNES - 6:20Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v utorok zablahoželal kanadskému premiérovi Markovi Carneymu k víťazstvu jeho Liberálnej strany v predčasných parlamentných voľbách, oznámila kancelária kanadského premiéra.

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku

Pakistan tvrdí, že má dôveryhodné dôkazy o hroziacom indickom vojenskom útoku

DNES - 6:15Zahraničné

Pakistanský minister informácií Attaulláh Tarar vyhlásil, že Islamabad má „dôveryhodné spravodajské informácie“ o tom, že India plánuje vojenský útok v súvislosti s nedávnym útokom v spornom regióne Kašmír.

Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine

Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine

DNES - 6:07Zahraničné

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v utorok vyhlásil, že je načase, aby Moskva a Kyjev predložili konkrétne návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine.

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu

VČERA - 21:51Zahraničné

Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.