NRSR: Ústavnoprávny výbor opäť odmietol hovoriť o Kováčikovi

Ústavnoprávny výbor NR SR sa nebude ani dnes zaoberať údajnou nečinnosťou špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Koaliční poslanci, ktorí majú vo výbore väčšinu, totiž nepodporili návrh Jána Marosza (OĽaNO-NOVA), ktorý chcel debatu o Kováčikovi na dnešné zasadnutie zaradiť.
Súčasťou diskusie mala byť aj snaha o pozvanie generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a Kováčika na najbližšiu schôdzu výboru. Podpora návrhu zo strany opozície však Maroszovi nestačila.
Kováčikom sa mal zaoberať aj minulotýždňový (8. 3.) mimoriadny ústavnoprávny výbor, koalícia však nepodporila program takéhoto rokovania. „Chceli sme klásť otázky Čižnárovi a Kováčikovi, keďže reagujeme na medializované informácie, že si Kováčik pridelil 61 prípadov a nepodal ani jednu obžalobu,“ pripomenul Marosz, podľa ktorého sú ľudia na Slovensku frustrovaní z nevyriešených korupčných káuz. Podľa Marosza poslanci vládnej koalície zablokovaním rokovania výboru vzali opozícii právo hovoriť o tejto téme.
Predseda výboru Róbert Madej (Smer-SD) vtedy povedal, že v takom rokovaní nevidí zmysel, keďže Kováčik sa pred poslancov čoskoro postaví s odpočtom svojej práce. „Pokiaľ ide o poslancov, špeciálny prokurátor každoročne predkladá správy parlamentu,“ vysvetlil s tým, že o Kováčikovej správe by mala snemovňa rokovať o mesiac či dva. „Správa špeciálneho prokurátora je odpočet za jeho celoročné obdobie a myslím si, že vznikne dostatočne dobrý priestor na to, aby mohol odpovedať na akékoľvek otázky poslancov,“ doplnil Madej.
Čižnár a Kováčik sa v ten deň (8. 3.) postavili pred médiá. Čižnár oznámil, že nebude iniciovať disciplinárne konanie voči Kováčikovi, lebo nemá za čo. Zdôraznil, že Kováčik v skutočnosti zastavil šesť vecí. Ohľadom zasadnutia ústavnoprávneho výboru uviedol, že na výbor zatiaľ neboli pozvaní ani on, ani Kováčik. Obáva sa však, že takáto debata by aj tak nebola konštruktívna, ale zvrhla by sa k osobným útokom a „nič by sa nevyriešilo.“
Kováčik zopakoval, že v 61 prípadoch, ktoré dozoroval, bolo vznesené obvinenie policajným vyšetrovateľom v 16 prípadoch. „Opakovane som vysvetľoval, že šesť vecí bolo zastavených mnou, dve boli odstúpené na okresné prokuratúry, dve boli pridelené po prokurátorovi v mesiaci október, keď išiel do starobného dôchodku. Ďalšie dve veci boli vybavené tým spôsobom, že obvinený požiadal o uzavretie dohody o vine a treste. V druhej veci som spracovával obžalobu, ale dostal som informáciu, že obvinený zomrel. Ostali nám tam štyri veci, ktoré sú živé. Z nich sú tri také, že by mali skončiť podaním návrhu na podanie obžaloby,“ uviedol Kováčik.

Dohady o výraznejšej zmene v cirkvi považuje teológ Konečný iba za teoretické
Dohady čo i len o výraznejšej zmene orientácie katolíckej cirkvi po smrti pápeža Františka pokladá 81-ročný emeritný profesor Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Anton Konečný iba za teoretické.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.