V SR ročne pribudne 17.000 ľudí s mozgovou príhodou, ale často prídu neskoro

Na Slovensku ročne pribudne 17.000 pacientov, ktorých postihla cievna mozgová príhoda.
Napriek dostupnej liečbe v akútnom štádiu však zachytia len 11 percent z nich. Slováci totiž nepoznajú dobre príznaky mozgovej mŕtvice a lekársku pomoc vyhľadajú neskoro. Pritom pri cievnej mozgovej príhode je rozhodujúce čo najrýchlejšie pacientovi podať akútnu liečbu. Limit pre jej podanie je štyri a pol hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné do ôsmich hodín od prvých príznakov.
Z týchto dôvodov sa na Slovensku začína kampaň „Čas je mozog“, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o cievnych mozgových príhodách a pripomenúť, že čím skôr pacient alebo jeho blízki zavolajú pomoc, tým má lepšie šance na plnohodnotný život. Organizuje ju pacientska organizácia Sekunda pre život v spolupráci s neurológmi.
„Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Už dávno neplatí, že toto ochorenie sa týka len ľudí vo vyššom veku. Žiaľ, aj u nás v ostatnom období postihuje mladšie ročníky vo veku od 20 do 44 rokov. Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt,“ konštatovala na dnešnom stretnutí s novinármi v Bratislave prof. Zuzana Gdovinová, prednostka Neurologickej kliniky Univerzity P.J. Šafárika a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Ako dodala, každá dvanásta žena a každý jedenásty muž na Slovensku tomuto ochoreniu podľahne. Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov, ktorí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť.
„Prejavy mozgovej mŕtvice sú veľmi zreteľné: slabosť a tŕpnutie končatín na jednej strane tela, ochrnutie končatiny, poklesnutie ústneho kútika a porucha reči,“ zdôraznila Gdovinová, ktorá je aj predsedníčkou cerebrovaskulánej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti.
Aj ďalší prítomní odborníci, ako i členovia pacientskych organizácií konštatovali, že viacerí ľudia sa neliečia na vysoký tlak, čo tiež môže viesť k mozgovej príhode. Často sa problémy pacientov s cievnou mozgovou príhodou zvaľujú na chrbticu.
Cieľom neurológov je zvýšiť počet ľudí s cievnou mozgovou príhodou zachytených včas z 11 na 20 percent.
Podľa odborníkov na Slovensku sú dobré podmienky na liečbu pacientov na neurologických oddeleniach nemocníc. Veľa však záleží od toho, či sa pacient s cievnou mozgovou príhodou dostane do nemocnice dostatočne rýchlo, ale je tiež nevyhnutné získať drahocenný čas aj optimalizáciou manažmentu pacienta, k čomu má pomôcť aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Prítomní odborníci zdôraznili aj dôležitosť rehabilitácie pacientov s cievnou mozgovou príhodou.

Dohady o výraznejšej zmene v cirkvi považuje teológ Konečný iba za teoretické
Dohady čo i len o výraznejšej zmene orientácie katolíckej cirkvi po smrti pápeža Františka pokladá 81-ročný emeritný profesor Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Anton Konečný iba za teoretické.

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR
Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu
Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu
Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi
Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.