Sulík: Nová smernica o zbraniach nespĺňa svoj pôvodný účel

VYJADRENIE: SaS: Nová smernica o zbraniach nespĺňa svoj pôvodný účel, a to boj s terorizmom.
Novela smernice o zbraniach, ktorú prijal Európsky parlament, vôbec nespĺňa svoj pôvodný účel, a to boj s terorizmom. Práve naopak. Obmedzenie držby niektorých druhov strelných zbraní, či zásobníkov nad určitú kapacitu môže viesť k nárastu počtu týchto predmetov na čiernom trhu.
Smernica ďalej prinesie aj nárast byrokracie a poplatkov pre legálnych držiteľov strelných zbraní. Tvrdí to predseda SaS a poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík, ktorý smernicu nepodporil.
„Novela smernice kriminalizuje niektorých legálnych držiteľov strelných zbraní, a to najmä expanzných zbraní, zásobníkov nad povolenú kapacitu, či samopalov vzoru 58, ktoré sú u nás pomerne rozšírené. Negatívny dopad bude mať i na športových strelcov,“ informuje o svojom hlasovaní Sulík.
Pripomína, že po tom, ako bola v roku 2008 prijatá posledná v súčasnosti účinná revízia smernice o strelných zbraniach, mala Komisia vydať deaktivačné nariadenie. Došlo k tomu o sedem rokov neskôr, až po parížskych útokoch. „Namiesto toho, aby si Komisia priznala chybu a zlyhanie z neskorej prípravy deaktivačného nariadenia, obvinila Slovenskú republiku a vydala nezmyselný návrh, ktorý zbytočne na rok a pol zamestnal veľa kvalitných ľudí,“ vysvetľuje Sulík a zároveň dodáva, že Slovensko už pred útokmi identifikovalo problém a upravilo nedostatok vlastnej zbraňovej legislatívy.
„Deaktivačné nariadenie bolo od začiatku nepoužiteľné, technicky nepostačujúce, čo priznala i Komisia. V rámci trialógov sa na základe tlaku Európskeho parlamentu podarilo vyjednať to, že nové nariadenie vydá Komisia v máji 2017,“ píše europoslanec.
Richard Sulík v spolupráci s českou europoslankyňou Ditou Charanzovou podal na plenárnu schôdzu takmer 30 pozmeňujúcich návrhov, ktoré by v prípade prijatia zmiernili dopad smernice a zabezpečili pre ne potrebný počet poslancov na ich podanie.
„Obrovská zmena, ktorú sa podarilo vyrokovať, je tá, že sa smernica v princípe nedotkne strelných zbraní, ktoré už ich držitelia v držbe majú,“ uvádza Sulík.
Prijatie smernice nepodporila štvrtina poslancov. Smernicu musí ešte formálne odsúhlasiť Rada Európskej únie. Stane sa tak v priebehu mesiaca, zrejme už na zasadnutí v dňoch 27-28.03.2017. Členské štáty budú mať povinnosť zabezpečiť súlad vlastných národných predpisov so smernicou do 15 mesiacov od nadobudnutia jej účinnosti.
TASR o tom informoval poslanec EP Richard Sulík.

V aprílovom volebnom prieskume vedie PS
Do parlamentu by sa dostalo sedem strán, respektíve hnutí.

Fico: Nikdy nebudeme súhlasiť so zmenami, ktoré by viedli k zrušeniu veta v EÚ
Slovenská republika nebude nikdy súhlasiť so žiadnymi zmenami zásadných zmlúv, ktoré by viedli k zrušeniu veta členských štátov EÚ.