Drucker chcel zrušením zmluvy s SK Active predísť pochybnostiam

Zrušením zmluvy na oceňovanie hodnoty špecializovaných nemocníc chcel minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smer-SD) predísť pochybnostiam.
"Zbytočne o tom vznikli vo verejnosti," povedal na margo zmluvy so spoločnosťou SK Active. Denník Sme informoval, že vďaka nej získali akcionári Dôvery vyše 400 miliónov eur.
„Po dohode s týmto dodávateľom, aby sme nevytvárali pochybnosti a domnienky, sme sa dohodli na ukončení,“ skonštatoval Drucker. Poukázal, že zmluvu vygeneroval elektronický kontraktačný systém a ministerstvo súťaž a podpis zmluvy nemohli ovplyvniť. Samotnú spoločnosť však podľa svojich slov spochybňovať nechce.
SK Active v roku 2009 robila pre investičnú skupinu Penta ocenenie zdravotnej poisťovne Dôvera v súvislosti s účtovnou operáciou, vďaka ktorej si akcionári poisťovne Dôvera neskôr vyplatili 412 miliónov eur pri spájaní poisťovní Apollo a Dôvera, napísal Denník Sme. Poukázal tiež, že ocenenie nemocníc chcela urobiť za nízku cenu.
Nemocnice sa mali oceniť pre možnosť, že by sa ich čiastočným akcionárom stala Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Štátna poisťovňa má pre rekordnú stratu problém s negatívnym vlastným imaním. Ministerstvo si preto v zrušenej zmluve nechalo oceniť Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb a Východoslovenský onkologický ústav.
Na riešenie situácie vo VšZP pripravuje podľa Druckera ministerstvo všetky tri možné scenáre, a to peňažný vklad, nepeňažný vklad či ocenenie majetku. Po diskusii s ministerstvom financií sa má rozhodnúť, ktorý scenár je najmenej rizikový pre štát. „Dnes je predčasné hovoriť, akým spôsobom sa chceme vyrovnať s touto situáciou,“ zhrnul s tým, že nejde o vec, ktorá sa musí riešiť okamžite.

Detské organizácie apelujú na prezidenta, aby nepodpísal novelu o neziskovkách
Viaceré detské, mládežnícke a študentské organizácie apelujú na prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby nepodpísal novelu zákona o neziskových organizáciách a vrátil ju Národnej rade SR na prepracovanie.

SHMÚ varuje: V týchto okresoch hrozí povodeň a silný vietor
V troch okresoch platia hydrologické výstrahy.

Polícia pátra po nezvestnom Samuelovi
Do pátrania po chlapcovi boli okrem polície zapojení aj dobrovoľníci.

Video: Takto by ste sa mali zachovať v prípade ozbrojeného útoku
Polícia zverejnila inštruktážne video pre prípad ozbrojeného útoku.

Krajčí: Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie prezidenta
Matúš Šutaj Eštok sa musí rozhodnúť, či bude rešpektovať rozhodnutie bývalého predsedu Hlasu-SD a súčasného prezidenta Pellegriniho, alebo chce byť aj naďalej hlavným propagátorom hoaxov predsedu vlády Roberta Fica.