• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.4.2025Meniny má Lea
22°Bratislava

Tretina Slovákov očakáva v tomto roku pokles nezamestnanosti

  • 10:58 17.03.2017
  • Bratislava
Tretina Slovákov očakáva v tomto roku pokles nezamestnanosti

Tretina Slovákov očakáva, že v tomto roku klesne na Slovensku nezamestnanosť.

Ich vyhliadky sú optimistické aj pri sporení, 38 % ľudí totiž predpokladá, že si bude môcť odkladať časť z výplaty bokom. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe údajov zo Spotrebiteľského barometra, ktorý zverejnil Štatistický úrad SR.

Na začiatku tohto roka najväčšia skupina našincov očakávala, že ekonomická situácia v krajine zostane rovnaká ako v predošlom období. Pri očakávaniach týkajúcich sa ekonomického vývoja je ale viac pesimistov ako optimistov. „Až 30 % Slovákov predpokladá zhoršenie ekonomiky, zlepšenie očakáva len 18 % respondentov,“ skonštatovala analytička banky Jana Glasová.

Pri trhu práce sú však nálady lepšie. „Mieru nezamestnanosti na rovnakej úrovni ako doteraz očakáva 34 % našincov a rovnaké percento dokonca odhaduje, že nezamestnanosť bude tento rok klesať. Nárast predpokladá 24 % opýtaných,“ vyčíslila Glasová.

Prieskum bol zameraný aj na vývoj cien. „Pocitová inflácia je takmer vždy vyššia ako tá reálna. To znamená, že ľudia majú zväčša pocit, že ceny rastú rýchlejšie, ako je to v skutočnosti. Dokonca aj vlani v období deflácie zhruba polovica Slovákov mala pocit, že ceny tovarov a služieb sa zvyšujú,“ uviedla Glasová. V súčasnosti ale 57 % Slovákov očakáva, že ceny v obchodoch budú počas roka mieriť nahor. „Stále vysoký podiel ľudí, približne štvrtina, si ale myslí, že ceny zostanú rovnaké ako doteraz,“ priblížila Glasová.

Ľudia však očakávajú, že sa zlepší ich finančná situácia. Myslí si to 18 % opýtaných. „Slováci sú pomerne sporivý národ. Potvrdzuje to aj fakt, že 38 % domácností sa domnieva, že si budú tento rok schopné vytvárať úspory,“ vyčíslila analytička. Ubudli pritom domácnosti, ktoré žijú takpovediac od výplaty k výplate. „Podiel domácností, ktoré žijú na dlh alebo vyberajú svoje úspory oproti predchádzajúcim mesiacom mierne klesol na úroveň 17 %. Kým v úvode vlaňajška si dokázalo sporiť 45 % domácností, na začiatku tohto roka to bolo 47 %,“ dodala Glasová.

Zdroj: Info.sk, TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ministerstvo práce sa ohradilo voči kritike Remišovej

Ministerstvo práce sa ohradilo voči kritike Remišovej

DNES - 15:42Ekonomické

Podľa ministerstva poslankyňa buď klame alebo nemá naštudovanú problematiku neziskových organizácií.

Matovič: Súčasná vláda zvýšila dlh rýchlejšie ako predchádzajúca v čase kríz

Matovič: Súčasná vláda zvýšila dlh rýchlejšie ako predchádzajúca v čase kríz

DNES - 14:38Ekonomické

Súčasná vláda Roberta Fica zadlžila Slovensko za 1,5 roka rovnakou sumou 12 miliárd eur, ako predchádzajúce vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera v časoch najväčších kríz.

Hlas-SD podľa opozície rozdáva milióny eur neziskovkám, ktoré patria jej kandidátom

Hlas-SD podľa opozície rozdáva milióny eur neziskovkám, ktoré patria jej kandidátom

DNES - 13:06Ekonomické

Koaličná strana Hlas-SD rozdáva dotácie v miliónoch eur neziskovým organizáciám, ktoré patria jej kandidátom.

GIB EnergyX: Závod baterkárne v Šuranoch nebude ohrozovať zdravie obyvateľov

GIB EnergyX: Závod baterkárne v Šuranoch nebude ohrozovať zdravie obyvateľov

DNES - 11:56Ekonomické

Závod na výrobu batérií v Šuranoch bude disponovať najmodernejšími filtračnými zariadeniami na trhu.

Huliak navrhuje vyššie zdanenie bánk, automobiliek a reťazcov

Huliak navrhuje vyššie zdanenie bánk, automobiliek a reťazcov

DNES - 11:37Ekonomické

Príjem z transakčnej dane do štátneho rozpočtu by mohlo nahradiť vyššie zdanenie bánk, automobiliek a obchodných reťazcov.