• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.4.2025Meniny má Lea
23°Bratislava

7 potravín, vďaka ktorým vyzeráte staršie

  • 19:45 24.03.2017
  • Bratislava
7 potravín, vďaka ktorým vyzeráte staršie

Tu je zoznam 7 potravín, ktoré podporujú starnutie.

Starnutie nezastavíme, ani čas. Na to, ako vyzeráme, však môže vplývať aj jedlo, ktoré jeme. Viete, ktoré látky sú na vine za to, že vyzeráte staršie, ako by ste mali?

1. Biele víno

Žlté a zafarbené zuby. Aj tento faktor nám pridáva na rokoch. Väčšinou tieto škvrny na zuboch vznikajú v dôsledku pôsobenia nápojov, ale aj alkoholu. Ten totiž vysušuje ústa, znižuje produkciu slín, čo vedie k premnoženiu baktérií a farbeniu zubov. Biele víno je oproti červenému kyslejšie, a preto na našich zuboch zanecháva väčšie škody. Odborníci odporúčajú, že ak si po pohári vína nemôžte umyť zuby, vypláchnite si ich aspoň vodou, aby ste sa zbavili cukrov a kyselín z úst.

2. Jogurt

Jogurt má veľa dobrých živín, ako napr. vápnik na budovanie kostí, bielkoviny a vitamín D. Avšak výrobcovia do neho pridávajú cukry na kompenzáciu straty chuti. Veľa cukru podporuje starnutie pokožky v dôsledku toho, že sa spomaľuje tvorba kolagénu.

3. Sušené ovocie

Sušené ovocie má tiež svoje tienisté stránky. Obsahuje veľa cukru a rovnako má tendenciu uviaznuť v zuboch, čo vedie ku tvorbe kazov alebo farbeniu zubov. Rovnako obsahujú siričitany, ktoré slúžia na ich dlhšie konzerovanie, čo je samozrejme mínus pre našu pokožku. Tie totiž môžu zvyšovať voľné radikály, ktoré bránia tvorbe kolagénu. Skúste si preto dopriať radšej čerstvé ovocie.

4. Limonády

Citróny sú plné kyselín, ktoré škodia našim zubom, pretože môžu demineralizovať sklovinu. Limonády sú teda dvojnásobne nebezpečné. Okrem citrónovej šťavy majú aj vysoký obsah cukru, a teda škodia vašim zubom aj pokožke.

5. Margarín

Konzumácia margarínov vedie k tvorbe voľných radikálov, ktoré z dlhodobého hľadiska nie sú dobré pre pokožku, ale ani farbu pleti. Obsahujú totiž trans-tuky, ktoré spôsobujú zápal a ten je spojený so starnutím a degeneratívnymi ochoreniami a srdcovými chorobami. Preferujte radšej maslo alebo rastlinné oleje.

6. Slanina

Mäso, ktoré je ošetrené pomocou soli, ako napr. slanina, šunka, saláma, neobsahuje len siričitany, ale má vplyv aj na tvorbu kolagénu a rovnako naše telo dehydratuje. Skúste preto preto obmedziť jeho konzumáciu a piť dostatok vody.

7. Káva

Káva spôsobuje zafarbenie zubov, to nie je novinka. Ak však chcete svoje zuby ochrániť pred jej vplyvom, skúste si ju dopriať naraz a s jedlom. Ak totiž kávu popíjate celý deň, robíte to najhoršie pre svoje zuby.

Rady na záver

Odborníci však tvrdia, že ak si budete pravidelne 2-krát denne čistiť zuby s fluoridovou zubnou pastou, používať zubnú niť a navštevovať svojho zubára 2-krát ročne, vaše zuby môžu vyzerať dobre bez ohľadu na to, koľko rokov máte.

To isté platí pre pokožku. Zamerajte sa na hydratáciu, ochranu proti slnečnému žiareniu a zdravú stravu.

Zdroj: info.sk, NJ, womenshealthmag.com Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.