Ako pomôcť niekomu s depresiou?
Tu je 10 spôsobov, ako môžete pomôcť niekomu s depresiou.
Depresia nie je len príležitostný pocit smútku či osamelosti, ktorý ľudia vnímajú čas od času. Človek s depresiou sa cíti, ako by bol prepadnutý v bezodnej, temnej priepasti s žiadnou možnou cestou von. Možno preto je potrebné, aby vo svojom živote mal niekoho, kto mu dokáže pomôcť v tomto stave.
Aj keď každý človek je jedinečný, existujú univerzálne pomôcky, ktoré môžu takémuto človeku uľahčiť prekonanie depresie. Tu je 10 spôsobov, ako môžete pomôcť niekomu s depresiou:
1. Rozpoznajte príznaky.
Depresiu často ľudia ukrývajú, ale existujú niektoré príznaky, ktoré si na človeku môžete všimnúť. Ľudia s depresiou sa často cítia unavení a majú problémy so spaním. Rovnako strácajú záujem o koníčky alebo o činnosti, ktoré mali predtým radi. Rovnako sa snažia izolovať od okolia a sú nesústredení.
2. Povzbudzujte ich v liečení.
Aj keď je dôležité človeka s depresiou počúvať, podporovať a ponúkať mu pomoc, je potrebné tohto človeka podporovať aj vo vyhľadaní serióznej pomoci v podobe terapeuta, lekára a liečby.
3. Láska a akceptácia.
Izolácia a zúfalstvo predstavujú veľkú časť depresie. Ľudia trpiaci depresiou majú väčšinou dojem, že si nezaslúžia akýkoľvek druh náklonnosti, preto je pre nich obtiažne sa v tomto stave otvoriť iným ľuďom. Preto treba takejto osobe dodať pocit lásky a akceptácie. Ukážte im podporu na každom kroku cesty k lepšiemu životu.
4. Pomôžte im postarať sa o seba.
Pre osoby trpiace depresiou je často ťažké postarať sa o svoju vlastnú osobu. Preto je potrebné takejto osobe pomáhať pri správnom jedení, hygienických potrebách, či pripomínať, kedy ísť spať. Aj malá pomoc im totiž môže pomôcť v dlhodobom horizonte.
5. Povzbudzovanie k fyzickej aktivite.
Cvičenie je jedným zo spôsobov, ktoré pomáhajú ľuďom s depresiou. To je dôvod, prečo by ste takúto osobu mali podporovať v čase strávenom mimo domu, či už len pri prechádzke.
6. Pomôžte im prekonať negatívne myšlienky a vzory.
Depresia sa vyznačuje negatívnymi vzormi v myslení a vo vnímaní sveta. Skúste preto človeku pomôcť, aby tieto pocity nepociťoval a mohol svet vidieť aj z iného uhla.
7. Dávajte pozor na halucinácie a bludy.
Ak človek s depresiou začne trpieť halucináciami a bludmi, je vysoko potrebná hospitalizácia.
8. Samovražedné sklony.
Ťažká váha hnevu, smútku, strachu, osamelosti a zmätenosti, bezcennosti môže viesť k názoru, že smrť je vyslobodenie. Je preto dôležité sledovať, či osoba nemá takéto úmysly.
9. Buďte trpezlivý!
Je dôležité mať na pamäti, že ste v kontaktu s človekom, ktorý je chorý, ale nie je to jeho vina. Preto sa snažte byť trpezlivý a dajte človeku jeho čas.
10. Starajte sa aj o seba.
Musíte dávať pozor na to, aby negatívna energia, ktorá obkolesuje človeka s depresiou nezasiahla aj vás. Dajte si priestor a venujte si čas aj pre seba, inak nebudete osožní ani danej osobe a rozhodne nie sebe.
Rakovina hrubého čreva je na vzostupe. Lekárka za tým vidí tieto bežné zložky
Lekárka si myslí, že za nárast prípadov rakoviny hrubého čreva môžu byť zodpovedné určité zložky v potravinách.
10 tipov kardiológa, ako sa vyhnúť infarktu pred 60-tkou
Infarkt čoraz častejšie postihuje mladých ľudí. Ak sa mu chcete vyhnúť, dodržiavajte 10 odporúčaní odborníka na zdravie srdca.
Najlepšie raňajky po opici: Lekárka radí, čo jesť po prehýrenej noci
Lekárka poradila, čo by mal obsahovať sendvič na liečbu opice.
Ako sa rýchlo zotaviť z alkoholu: Opicu dokáže vyliečiť známa aminokyselina
Odborníci zistili, že jeden druh aminokyseliny dokáže bojovať s príznakmi opice z alkoholu.
Dietologička onkologických pacientov: Iba tieto dve potraviny spôsobujú rakovinu
Odborníčka v oblasti výživy a onkológie upozornila na dve potraviny, ktorým by ste sa mali vyhýbať, aby ste znížili riziko vzniku rakoviny.