Sú kojené deti múdrejšie?

Pomáha dojčenie dieťatka jeho inteligencií alebo sa jedná len o ďalší mýtus?
Dojčenie má mnoho zdravotných výhod pre dieťatko, od zníženia rizika nakazenia sa infekčnými chorobami, po zníženie rizika hnačky a bolestí uší, ako naznačuje výskum uverejnený v časopise Pediatrics. Nemá však vplyv na inteligenciu dieťatka.
Podľa autorky štúdie Lisy-Christine Girardovej, výskum nepotvrdil žiadny významný rozdiel v štandardizovaných testoch dojčených detí a tými, ktoré dojčené neboli.
Girardovej tím sa zameral na 8000 detí z Írska, ktoré podstúpili skúmanie vo veku 3-5 rokov. Vedci na základe výsledkov testovania tvrdia, že neobjavili žiadne priame súvislosti medzi dojčením a lepšími kognitívnymi výsledkami detí.
Materské mlieko je stále najlepšie pre dojčatá
Z 13-tich skúmaných výhod dojčenia boli štatisticky významné tie, ktoré sa týkali detskej hyperaktivity. Deti, ktoré boli dojčené sa javili vo veku 3,5 roka menej hyperaktívne. Vo vyššom veku, sa však táto výhoda stratila.
Girardová a jej tím teda nehodnotili zistenie o tom, že dvojica živín v mlieku, podporuje vývoj mozgu rastúcich detí. Girardová však podporuje tvrdenia o prínosoch mlieka, ale zároveň zdôrazňuje, že na kognitívne schopnosti dieťaťa vplývajú rôzne faktory a nielen materské mlieko.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.