Mesto v Sýrii bolo vystavené vplyvu jedovatých látok zo skladu povstalcov
- 6:10 05.04.2017
- Moskva/Damask/Washington

Mesto ovládané povstalcami v severosýrskej provincii Idlib bolo vystavené vplyvu jedovatých látok z povstaleckého muničného skladu, zasiahnutého sýrskym náletom. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.
Hovorca ministerstva generálmajor Igor Konašenkov uviedol nadránom vo vyhlásení, že ruská armáda zaznamenala v utorok nálet sýrskych síl na sklady zbraní a továreň na výrobu munície, ktoré sa nachádzajú na východnom okraji mesta Chán Šajchún pri Idlibe, metropole rovnomennej severosýrskej provincie.
Konašenkov povedal, že chemické zbrane vyrobené v továrni boli použité v Iraku.
Dodal, že rovnaký druh smrtiacich chemických zbraní použili v minulosti povstalci v sýrskom meste Aleppo, kde vyvolali u ľudí prejavy podobné tým, ktoré zachytávajú zábery z mesta Chán Šajchún, teda dusenie, potácanie, zvracanie či penu okolo úst.
Konašenkov tiež oznámil, že Rusko poskytlo príslušné vzorky pôdy z Aleppa medzinárodnej Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW).
Vyhlásenie Ruska nasledovalo po pobúrení medzinárodného spoločenstva nad útokom chemickými zbraňami v Chán Šajchún. Organizácia Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Británii uviedla, že zahynulo najmenej 58 ľudí vrátane 11 detí. Podľa sýrskeho zväzu lekárskych humanitárnych organizácií UOSSM prišlo o život 100 ľudí a ďalších 400 utrpelo zranenia, informovala tlačová agentúra Reuters.
Rusko aj Sýria popreli podniknutie tohto chemického útoku.
Videá z miesta tragédie zachytávali dobrovoľných zdravotníkov, ako vodou z požiarnych hadíc zmývajú chemikálie z tiel obetí. Otriasajúce zábery detí bez života, navŕšených na seba, odzrkadľovali rozsah útoku, ktorý pripomínal chemický útok z roku 2013, keď zahynuli stovky ľudí. Bol najhorším počas ničivej šesťročnej občianskej vojny v krajine.
Utorkový útok vyvolal okamžité odsúdenie svetových lídrov vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten ho označil za „odporný“ čin, ktorý „civilizovaný svet nemôže ignorovať“. A obvinil z neho režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada.
Trump vo vyhlásení takisto obvinil bývalého šéfa Bieleho domu Baracka Obamu zo „slabosti a nerozhodnosti“, pretože po útoku z roku 2013 nereagoval útočne.
„Tieto odporné činy režimu Bašára Asada sú dôsledkom slabosti a nerozhodnosti minulej administratívy,“ uviedol Trump. „Prezident Obama v roku 2012 povedal, že použitie chemických zbraní už bude pokladať za prekročenie červenej čiary, ale potom nič neurobil. Spojené štáty stoja pri našich spojencoch z celého sveta a spolu s nimi odsudzujú tento neprijateľný útok,“ dodal Trump.

Izrael žiada pomoc pri hasení požiarov okolo Jeruzalema
Izraelská armáda v stredu dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.

Auto v centre Kodane veľkou rýchlosťou vletelo do skupiny ľudí
Vozidlo vrazilo v stredu do skupiny ľudí v dánskej metropole Kodaň. Podľa tamojšej polície utrpelo zranenia najmenej päť osôb.

Sme pripravení na mierové rokovania v akejkoľvek podobe, tvrdí Ukrajina
Ukrajina je ochotná pristúpiť na mierové rozhovory v akomkoľvek formáte hneď, ako sa presvedčí, že Rusko je skutočne pripravené na náročnú cestu k mieru.

Podozrivý z vraždy lekára v ambulancii je člen väzenskej stráže
Tridsaťpäťročný príslušník poľskej väzenskej stráže je podozrivý z vraždy lekára v Univerzitnej nemocnici v Krakove.

Covid nemusel vzniknúť v Číne. Toto tvrdí nová správa
Čína v stredu zverejnila dokument, v ktorom naznačila, že koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 mohol vzniknúť v Spojených štátoch.