Slovensko dnes opäť zaplavia žlté narcisy
Slovenské mestá a obce dnes opäť zaplnia dobrovoľníci Ligy proti rakovine (LPR), ktorí budú zbierať finančné prostriedky na pomoc pacientom s rakovinou.
Cieľom Dňa narcisov nie je iba finančná podpora boja proti rakovine v rôznych oblastiach, ale upozorňuje aj na jej výskyt. Pripnutím žltého narcisu ako symbolu nádeje na odev, tak možno vyjadriť solidaritu so všetkými, ktorí s týmto ochorením zápasia.
V uliciach bude počas 21. ročníka zbierky asi 16.000 dobrovoľníkov, očakáva sa, že rozdajú milión žltých narcisov. Dobrovoľníkov bude možné stretnúť aj vo vlakoch. Zbierku možno podporiť aj inak než v uliciach. Do 15.4. môže záujemca poslať peniaze na účet zbierky SK09 0900 0000 0054 5454 5454 či SMS na číslo 848 v sieti všetkých mobilných operátorov. Cena jednej SMS sú dve eurá.
Liečba rakoviny si ročne vyžiada milióny eur. Len štátna poisťovňa, ktorá je jedným z partnerov a narcisy sa rozdávajú aj v jej pobočkách, na liečenie onkopacientov vlani vynaložila vyše 303 miliónov eur. Náklady sa z roka na rok zvyšujú. Medzi najčastejšie onkologické diagnózy poisteniek patrili zhubné nádory prsníka, krčka maternice a hrubého čreva. V prípade mužov šlo najmä o liečbu karcinómu hrubého čreva a konečníka, rakoviny pľúc a prostaty.
Deň narcisov začal písať svoju históriu pred 20 rokmi a počas tohto obdobia sa stal najväčšou verejnoprospešnou finančnou zbierkou na Slovensku. Výťažok zo zbierky slúži napríklad na podporu výskumu a projektov zameraných na prevenciu, informovanosť, poradenstvo a psychosociálnu starostlivosť. Prostriedky tak smerovali do nemocníc, hospicov či iných subjektov, ktoré poskytujú psychosociálnu pomoc onkologickým pacientom a zlepšujú kvalitu ich života.
Deň narcisov sa prvý raz konal 21. marca 1997 v šiestich slovenských mestách v obchodných domoch jedného, dnes už obchodného reťazca. Už vtedy dobrovoľníci chodili s pokladničkami, do ktorých ľudia vkladali príspevky, za čo dostali žltý - živý alebo umelý narcis a brožúrky o onkologických ochoreniach i možnostiach prevencie. V roku 1999 pri treťom ročníku Dňa narcisov sa do akcie LPR zapojili aj veľké spoločnosti - siete rýchleho občerstvenia, mobilného operátora i niekoľkých bankových domov.
Vo svete sa akcia na podporu boja proti nádorovým ochoreniam prvýkrát uskutočnila v roku 1987 v Írsku. Iniciovala ho Írska liga proti rakovine s cieľom získať finančné prostriedky na zlepšenie starostlivosti o onkologických pacientov. Odvtedy si podujatie získavalo presvedčenie a srdcia mnohých ľudí v mnohých štátoch sveta. Aj v nich sa vyjadrením boja proti rakovine stal žltý narcis. Akcia sa stala pre mnohých symbolom jari a nádeje do života.
Tretina Slovákov prispieva na Deň narcisov pravidelne
Až tretina Slovákov prispieva na verejno-prospešnú zbierku Ligy proti rakovine Deň narcisov pravidelne každý rok a zase viac ako polovica prispieva občasne. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry ACRC na vzorke 1008 ľudí uskutočneného tento týždeň.
Zároveň až 93 percent opýtaných Slovákov odpovedalo, že pozná Deň narcisov a viac ako tri štvrtiny si ho spája s bojom proti rakovine a pomoci onkologickým pacientom. Charitatívnu činnosť vo všeobecnosti považuje za veľmi dôležitú 83 percent Slovákov. Kým pätina nepotrebuje vedieť, kam idú zozbierané prostriedky, aby akcii dôverovali, tak 63 percent túto informáciu potrebuje. Medzi najčastejšie spontánne menované charitatívne projekty a zbierky Slováci zaradili práve Deň narcisov (37 %), Dobrého anjela (26 %) a Hodinu deťom (17 %).
Z prieskumu ďalej vyplýva, že najiniciatívnejšími prispievateľkami sú ženy v strednom veku 35 – 54 rokov s vysokoškolským vzdelaním. V priemere by Slováci vedeli tento rok prispieť sumou 5,50 eura. Ženy sú o trošku štedrejšie ako muži. Najvyššie príspevky by boli ochotní venovať obyvatelia Žilinského a Bratislavského kraja. Hodnota príspevku vzrastá v závislosti od príjmu a vzdelania respondentov. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka spoločnosti ACRC Darina Imreová.
Výdavky na žiaka na Slovensku sú nižšie ako priemer EÚ na každom stupni vzdelávania
Výdavky na slovenského žiaka sú nižšie ako priemer Európskej únie na každom stupni vzdelávania.
Hrabko: Úradnícka vláda teraz vôbec nehrozí, ani neviem, kde tá téma vznikla
Úradnícka vláda v aktuálnom čase vôbec nehrozí, omnoho pravdepodobnejšie sú iné politické riešenia problému so zabezpečením koaličnej väčšiny v parlamente.
Obchodný reťazec sťahuje z predaja šalát
V šaláte sa môžu nachádzať úlomky skla, varuje reťazec.
Taraba vymenil vedenie SHMÚ
Slovenský hydrometeorologický ústav bude mať nové vedenie.
Vedenie SND chce urobiť nápravu v kauze prepustených sólistov
Generálna riaditeľka Slovenského národného divadla Zuzana Ťapáková a riaditeľ Opery SND Rastislav Štúr sa stretli s bývalými, prepustenými sólistami operného súboru.