Prelomový objav: Paralyzovaný muž sa opäť postavil na svoje nohy

Vedcom sa podarilo nájsť spôsob, ako ochrnutého muža opätovne postaviť na nohy. Svitá nová nádej pre imobilných ľudí?
Vedcom sa podaril obrovský prelom. Muž s pomocou zariadenia, ktoré stimuluje miechu, sa opätovne postavil na svoje nohy.
Elektrická stimulácia využitá na pacienta s ochrnutím v kombinácií s intenzívnou fyzioterapiou priniesla prelomové výsledky. Muž vďaka tejto liečbe opätovne a úmyselne pohol nohami, vstal a spravil prvé kroky po 3 rokoch od ochrnutia.
Prípad je výsledkom spolupráce výskumníkov z Mayo Clinic a výskumníkov z UCLA. Výskumníci hovoria, že tieto výsledky poskytujú ďalší dôkaz, že kombinácia týchto technológií a rehabilitácie, môže pomôcť pacientom s poranením miechy opäť získať kontrolu nad svojím telom.
“Sme radi, že naše výsledky splnili naše očakávania. Jedná sa o počiatočné objavy, ale náš pacient neustále robí pokroky ,” tvrdí neurochirurg Kendall Lee, M. D., Ph.D., vedúci výskumník a riaditeľ Mayo Clinic Neural Engineering Laboratory.
26-ročný pacient si poranil miechu pred 3 rokmi a nemohol pohnúť ničím od stredu jeho trupu nadol.
Štúdií predchádzalo 22 týždňov fyzioterapie, aby si pacient pripravil svaly na úlohy súvisiace so zariadením, ktoré stimulovalo neskôr jeho miechu. Výsledky naznačujú, že niektoré spojenia miechy aj po zranení môžu ostať. Po fyzioterapií sa pacient podrobil operácií, pri ktorej mu implantovali elektródy do epidurálneho priestoru v blízkosti miechy. Elektróda je pripojená k zariadeniu, ktoré je riadené počítačom, pod kožu v oblasti brucha pacienta a vysiela elektrický prúd, ktorý umožňuje pacientovi chodiť.
“Aj keď sa jedná o prvé výsledky, hovorí to o tom, ako vedci z Mayo Clinic usilujú o nové objavy a inovatívne riešenia,” hovorí Gregory Gores, M. D., výkonný dekan výskumu Mayo Clinic.
Po 3-týždňoch zotavovania sa po operácií sa pacient opäť podrobil fyzioterapií. Už v prvých dvoch týždňoch dokázal ovládať svaly na nohách, neskôr s podporou vykonal prvé pohyby a následne nezávisle pomocou bariel dokázal pohybovať zámerne nohami.
Tieto údaje naznačujú, že pre ľudí s poškodením miechy svitla nová nádej. Výskumníci však nechcú predbiehať, preto podotýkajú, že výskum je len v počiatočnej fáze.
Video zaznamenáva prelomový objav

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.