Predvolebné sľuby Donalda Trumpa narážajú na politickú realitu
- 15:15 18.04.2017
- Washington

Predvolebný sľub Donalda Trumpa, že krátko po vstupe do Bieleho domu zruší zdravotnícku reformu predchodcu, prezidenta Baracka Obamu, sa mu zatiaľ nepodarilo splniť. Zámer sa skončil fiaskom.
Teraz sa zdržuje realizácia aj druhého veľkého projektu – hlbokej daňovej reformy. Dôvodom sú okrem iného aj prieťahy so zverejnením prezidentovho vlastného daňového priznania.
Minister financií Steven Mnuchin pre britský denník Financial Times uviedol, že prezidentov odhad uviesť reformu do života ešte pred augustom „bol priveľmi optimistický až nerealistický“. Dodal, že jej zdržanie silno súvisí s nerealizovaním zámeru zbaviť sa Obamacare. Ešte začiatkom tohto roku sa v americkej tlači publikovali odhady, že jej zrušenie by stálo 350 miliárd USD (329,26 miliardy eur). Prekážkou je aj Trumpovo zdráhanie sa zverejniť svoje daňové priznanie.
Koncom minulého týždňa vyšli do ulíc amerických miest tisícky ľudí. Od prezidenta žiadali, aby zverejnil svoje daňové priznanie. To isté od Trumpa očakáva viac ako tucet vplyvných republikánskych kongresmanov. Demokrati v senáte začnú spolupracovať pri daňovej reforme len v prípade, ak budú vidieť, ako sa zmeny sadzieb dotknú samotného miliardára Trumpa.
V Spojených štátoch je dlhoročnou tradíciou, že uchádzači o Biely dom zverejňujú daňové priznania ešte na začiatku prezidentskej kampane, hoci to nie je ich povinnosťou.
Čoraz spornejší je aj Trumpov zámer zvýšiť dovozné clá. Mnuchin také opatrenie pokladá len za jedno z mnohých, ktoré sú k dispozícii, hoci sa od neho definitívne neodstúpilo.

Akcie britských zbrojoviek po londýnskom samite o Ukrajine výrazne posilnili
Hodnota akcií zbrojárskych spoločností v Spojenom kráľovstve sa po európskom samite o Ukrajine v Londýne výrazne zvýšila.

Európa podľa Gazpromu v januári vyčerpala zásoby plynu na celú zimu
Rezervy, ktoré si európske krajiny vytvorili na túto zimu, boli v plnej miere stiahnuté už v januári, tvrdí ruský Gazprom.

Fico: Plyn, ktorý Ukrajina nakupuje na trhu EÚ, je väčšinou ruského pôvodu
Plyn, ktorý Ukrajina nakupuje na trhu EÚ, je v absolútnej väčšine plyn ruského pôvodu. Uviedol to v pondelok premiér Robert Fico pred štvrtkovým samitom EÚ v Bruseli.

Analytik: Inflácia v SR mierne klesá, stále je však 4. najvyššia v eurozóne
Inflácia meraná jednotnou európskou metodikou na Slovensku vo februári mierne klesla na 4 % z januárovej úrovne 4,2 %.

PS: Sociálny lízing môže pomôcť bežným občanom s kúpou elektromobilov
Elektromobily by mali byť dostupné aj pre ľudí s nižšími príjmami.